Gündem Haberleri

  'Polis kamu düzenini bozmaz'

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:  İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, Gaziosmanpaşa'da şehit edilen 2 polis memurunun dünkü cenaze töreni öncesi ve sonrasında 'hoş şeyler' yaşanmadığını belirterek "Polis böyle şey yapmaz. Polis kamu düzenini sağlar, kamu düzenini bozmaz" dedi.

  Olayların asıl nedeninin 2 polisin şehit edilmesi olmadığını kaydeden Abanoz, "Herkes şehit oluyor. Ben de bu kapıdan çıkarken, şehit olabilirim düşüncesiyle çıkıyorum" diye konuştu.

  İstanbul Emniyet Müdürü Abanoz, protestocu polislerin Kırıkkale marka tabancalara olan tepkilerine ilişkin bir soru üzerine de, "Bu konu masaya yatırıldı" dedi.

  'Kamuoyu rahatsız oldu'

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, polislerin üzüntülerine yürekten katıldığını belirterek, "Ancak üzüntünün bu şekilde tezahürüne katılmıyorum. Dünkü eylemden kamuoyu da rahatsız oldu" dedi.

  İstanbul Valisi Erol Çakır, Adalet Sarayı'na gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Çitici'yi ziyaret etti. Görüşme konusunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başsavcı Çitici, Vali Çakır'ın nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

  Görüşme sırasında, dün yapılan polis yürüyüşüne ilişkin Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldığı bilgisini Vali Çakır'a ilettiğini anlatan Başsavcı Çitici, şöyle dedi:

  "Polislerin üzüntülerine yürekten katılıyorum. Ben de bir polis çocuğuyum. Ancak üzüntünün bu şekilde tezahürüne katılmıyorum. Dünkü eylemden kamuoyu da rahatsız oldu."

  Emniyet müdürleri engel olamadı

  İstanbul ve Bursa'nın ardından polisler bugün de Adana, Mersin, İzmir ve Gaziantep'de de yürüdü. Emniyet Müdürleri tüm çabalarına rağmen polislerin yürüyüşüne engel olamadı.

  Adana´da dün akşam İstanbul´dan uçakla getirilen şehit polisin cenazesinin karşılanması sırasında havalimanında gösteri yapan polisler, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde toplanarak, çeşitli sloganlar eşliğinde Atatürk Parkı'na kadar yürüdüler.

  Yürüyüş boyunca, 'Al affını başına çal', 'Polisler içerde, suçlular dışarıda', 'Apo'ya idam', 'Affa hayır' gibi sloganlar atan polisler, Atatürk Parkı'nda İstiklal Marşı okudular.

  Daha sonra oturma eylemi yapan polisler, Atatürk Parkı'na gelen Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu'nun, "Acınızı paylaşıyorum, ama şimdi dağılmanızı istiyorum" sözleri üzerine dağıldılar.

  Gaziantep

  Gaziantep'te Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde toplanan bir grup polis 'Şehitler ölmez', 'Vatan bölünmez', 'Devlet polisine sahip çık' şeklinde sloganlar atarak Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

  Çevik kuvvete mensup polis memurları Atatürk Bulvarı'na geldiklerinde, Emniyet Müdürü Ali Kalkan,yürüyüşe katılanları, yaptıklarının yasal olmadığı konusunda uyardı.

  "İstekleriniz Ankara'ya, ilgili yerlere iletilmiştir. Yaptığınız doğru değil. Sizler yasadışı eylemlere müdahale eden kişilersiniz. Dağılmazsanız ceza alırsınız" diyen Kalkan'a, polisler 'vatan sana canım feda' diye sloganla ve alkışla karşılık verdiler.

  'Vatandaş polisine sahip çık' sloganına destek veren bazı vatandaşların alkışları arasında Atatürk Anıtı'na gelen polisler, İstiklal Marşı'nı söyledikten sonra dağıldılar.

  Gaziantep Valisi Erhan Tanju ise İstanbul'da dün meydana gelen olayın,arkadaşlarının şehit edilmesi ve cenaze töreni perspektifi içerisinde değerlendirilebileceğini ancak diğer illerdeki benzer olayların kabul edilemeyeceğini söyledi.

  İzmir

  İzmir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı bir grup polis ise Bozyaka'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde toplanarak, Konak Meydanı'na yürüdü.

  Vilayet önünde polislere hitaben bir konuşma yapmak isteyen İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, daha sonra bu kararından vazgeçerek, basın mensuplarına, "Kim olursa olsun sonucuna katlanır. Tahrik edildiler. Bu noktaya gelindi" dedi.

  Vilayet önünden geri dönerek geldikleri yoldan yürüyüşlerine devam eden polisler Varyant'a geldiklerinde, belediyeye ait boş duran otobüslere binerek Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne hareket ettiler.

  Mersin

  İçel Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli yaklaşık 150 polis de, Toroslar beldesinden Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüdü.

  İçel Emniyet Müdürü Haluk Bahçekapılı, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan polislere, 'Bir dakika saygı duruşunda bulunup dağılalım' uyarısında bulundu. Polisler, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından otobüslere binerek Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne döndüler. s

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı