ANKARA HABERLERİ

Polis huzur için görev başında

Hürriyet Haber
12.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden iki önemli proje. Projelerden birisi , ‘Hırsızlık suçları ile etkin mücadele’, diğeri ise ‘Asayiş suçları ile etkin mücadele’ başlığını taşıyor.

Hürriyet Haber

EMNİYET Genel Müdürlüğü, daha huzurlu bir sosyal yaşam için çalışmalarını stratejik projelerle yürütüyor. Projelerin temel hedefi ise toplumda büyük rahatsızlık yaratan olayların önüne geçebilmek.endişe ve korkuya neden olan olayların önüne geçebilmek. Polis Dergisi’nde yer alan yazılara göre, kapkaç ve yankesicilik başta olmak üzere, ‘Sokak Suçları’na yönelik özel mücadele yöntemleri ve projeler geliştirilerek, 2007 yılında ve 2008 yılının ilk yarısında önemli başarılar elde edildi.
Toplumsal bilinci oluşturmak
Yazıda, hedeflenenler maddeler halinde sıralandı:
*  Hırsızlık suçu ile mücadelede tespit ve analize dayalı çözüm odaklı etkin stratejiler geliştirmek,
*  Suçları işlenmeden önce önlemek,
*  Korku ve güvensizlik endişesini gidermek,
*  Suçların önlenmesi ve güvenlik tedbirleri alınması konusunda toplumsal bilinç oluşturmak,
*  Modern soruşturma metotları kullanılarak, aydınlatılamayan hırsızlık suçlarının faillerini tespit etmek ve yakalamak.
Güven Timleri ve Yıldırım Ekipler
Proje hakkında şu açıklamalarda bulunuldu: “Proje gereği illerimizde Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri kurulmuştur. Öncelikle halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde işlenen başta gasp, kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık, oto hırsızlığı, otodan hırsızlık ve benzeri mala karşı suçlara anında el koymak ve failleri özellikle suçüstü halinde yakalamak üzere belirli alanlarda, sivil olarak çalışan yeterli sayıda “Güven Timleri” görevlendirilmiştir.”

Bütün illerde uygulama başladı

PROJENİN açıklamasında  “Yıldırım Ekipleri; halkımızın yoğun olduğu yerlerde ve suçların işlenmesi muhtemel yerlerde meydana gelen olaylara anında müdahale etmek, faillerini yakalamak amacı ile kurulmuş ve resmi kıyafetle görev yapan motorize ekiplerden oluşmaktadır. Yıldırım Ekipleri ile Güven Timleri koordineli ve işbirliği halinde görev yapmaktadır. Bütün illerimizde uygulamaya başlayan bu proje ile önemli sonuçlar elde edilmiş, polisin alandaki etkinliği artmış ve suçlular üzerinde daha caydırıcı hale gelmiştir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Polis huzur için görev başında haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mart 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:27
 • Guneş
  06:51
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı