Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polis göz yumuyor

  Hürriyet Haber
  23 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mayıs 2000 - 00:01

  İstanbul Umum Pazarcı Esnafı Odası Başkanı Ceyhan Akkaş

  İstanbul Umum Pazarcı Esnafı Odası Başkanı Ceyhan Akkaş dernek yöneticilerinin, eylemlerinde çoğu zaman polisten yardım aldığını, polisin dernek kahyalarının haraç toplamasına göz yumduğunu iddia etti.

  İstanbul Umum Pazarcı Esnafı Odası Başkanı Ceyhan Akkaş ve İstanbul Umum Pazarcılar Esnafı Birliği yöneticileri arasında yaşanan kavganın iki kuruluş arasında kalmadığı, tarafların yaptıkları açıklamalardan anlaşılıyor. Ceyhan Akkaş, dernek yöneticilerinin, eylemlerinde çoğu zaman polisten yardım aldığını, polisin dernek kahyalarının haraç toplamasına göz yumduğunu iddia ederek polisi de suçluyor.

  Akkaş polisin rolüyle ilgili şunları söylüyor: ‘‘Polis de çoğu zaman bunlara göz yumuyor. Hatta polisin içinde bu çetelerle işbirliği içinde olanlar var. Örneğin esnaf bize telefon açıyor. Yine geldiler para topluyorlar diyor. Biz hemen Emniyet'e bildiriyoruz ama topladıkları paradan üç beş kuruş da ekip arabasına verip yine sıyrılıyorlar. Ya da yakalıyorlar ama iki gün sonra bırakıyorlar.’’

  Bu arada Ceyhan Akkaş'ın dernekler için ortaya attığı iddialara benzer sözler İstanbul'daki diğer oda yöneticilerinden de duyuluyor.

  İstanbul'un Asya yakasındaki pazarlardan sorumlu olan Anadolu Yakası Umum Pazarcılar ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Hurşit Aydın, şu andaki en büyük sorunlarının belediyenin pazarcılık belgelerine getirdiği zamların yanısıra pazarlarda etkinlik kurmaya çalışan bazı dernekler olduğunu söylüyor: ‘‘Yedi kişi bir araya gelince bir dernek kuruyorlar, pazarlara dadanıyorlar ve İçişleri Bakanlığı'nın talimatlarına uymuyorlar. Pazarlara gidip, bundan sonra biz para toplayacağız diyorlar. Biz yasalara saygılıyız. İçişleri Bakanlığı yasakladığı için pazarlara gidip para toplamıyoruz, bütün parsa onlara kalıyor. Zaten pazarcı esnafı da dernekler daha etkin deyip onlara para veriyor. Bu işi biz yaptığımız dönemde pazar ortalarında pazar başlarında vatandaşın alışverişine engel olacak şekilde korsan esnaflık yapanları uzaklaştırıyorduk, örneğin ellerinde limon satanlar var, bunları yok ediyorduk. Şimdi bizim yerimize bu dernekler var ve İstanbul genelinde bütün ilçeleri kendi aralarında paylaşmışlar. Bunlarla biz mücadele edemeyiz. Valilik'ten makbuz almışlar habire para topluyorlar.’’

  Aydın, derneklerin bir kısmının çete faaliyetleri içinde olduklarını söylerken, bazılarının eylemlerinde belli siyasi partilerin şemsiyesinden de yararlandıklarını öne sürüyor: ‘‘Belli bir kuruluşun belli bir partinin simgesi altında siyasi görüş adı altında veya hemşerilik ilişkileriyle örgütleniyorlar. Örneğin biz MHP'liyiz diyenler var, Siirtliler, Bitlisliler gibi hemşerilik ilişkileriyle kendi aralarında grup kuranlar var. Anadolu yakasında bu tür derneklerden çete gibi davranıp etraflarına korku yayanlardan çok yok. Bir tek Pendik'te varlar. Pendik'te Koruma Derneği diye bir dernek kurmuşlar, biz MHP'liyiz diye tehditlerle para topluyorlar.’’

  BAZI PAZARCILARA GÖRE MAFYA YOK

  Sultanbeyli Pazarcılar Odası 2. Bşk. M. Emin Ensarı

  Bize esnaf kan kusturuyor

  Bizim başımızda öyle çeteler filan yok. Zaten Sultanbeyli küçük bir yer. Fazla pazarı olan bir bölge olmadığı, esnafı da buranın yerlisi olduğu için herkes birbirini tanıyor. İsteseler de yapamazlar zaten. Ancak oda olarak faaliyetimiz yok. Kimseden hak talep edemiyoruz. Belediye bizi tamamen tasfiye edip pazarcı esnafıyla işlerini yüz yüze yürütüyor. Pazarcının da bize ihtiyacı kalmadığı için gelip aidatını bile vermiyor. 700 üyemiz var, bir tane doğru düzgün aidat yatıran yok. Ben aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi'yim. Meclis kararı olmadan pazarlar kuruyorlar. Bizim esnafımız bize kan kusturuyor. Bunun dışında başka sorunumuz yok. Çetelerle filan değil ama bunlarla uğraşıyoruz.

  İstanbul Pazarcıları Koruma Derneği 2. Başkanı Enver Kılıçarslan

  Tezgah mafyası diye birşey yok, hak koruyoruz

  Biz sadece pazarcıların haklarını korumaya çalışıyoruz. Hava parası almıyoruz. Derneğin ayakta kalması için makbuz karşılığı para topluyoruz. Ayrıca pazarlarda yeni tahta tahsis işlerini yürütüyoruz. Pazarcılıkla iştigal eden insanları tespit edip belediye ile yaptığımız işbirliği sonucu yeni yerlere kimlerin yerleştirileceğini düzenliyoruz.

  Belediyelerle tam bir işbirliği içindeyiz. Bu işten kendimize hiçbir haksız menfaat sağlamıyoruz. Sadece pazarcılık yapan insanların haklarını koruyoruz.

  Devrede belediyeler var

  Pazar yerlerinde odalar ve dernekler arasında yaşanan hakimiyet kurma mücadelesinde belediyelerin de önemli bir rolü var. Odalar belediyeleri kendilerine yardımcı olmamakla hatta dernekleri kayırmakla suçlarken, belediyeler, odaların ellerindeki yetkileri de kendilerinde toplayıp iki tarafı da lağvetmenin, bütün işlemleri zabıta eliyle yürütmenin en doğru yol olacağını savunuyor.

  Anadolu Yakası Umum Pazarcılar ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Hurşit Aydın

  Belediye dernekleri kayırıyor

  Belediyeler, bize yardımcı olmuyor. Örneğin İçişleri'nin yayınladığı bildiride pazarcılık ruhsatı verilmesi konusunda, Esnaf Odası'nın mütaalası alınır, deniyor ama onlar dernekleri kendilerine daha yakın buluyor ve mütalaa verme görevini derneklere yüklüyor. Bunlar da belediyelerin bu tavrından cesaret alarak her gün çoğalıyor. Çünkü belediyeler dernekleri daha güçlü bir oy potansiyeli olarak görüyor.’’

  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk

  Yetkilerini geri aldık

  Kadıköy'de geçen seneye kadar bütün işlemler dernek ve oda aracılığıyla yapılıyordu. Ama gördük ki işler bunlar üzerinden yapıldığı sürece belediyeler pazarlar üzerindeki etkisini yitiriyor. Zabıtanın tek görevi düşük para cezaları yazmak oluyor. Pazarların erken saatte kurulması, erken toplanması, çöplerin kaldırılması gibi işlemleri yaptırtmaya çalıştık ama yaptıramadık. Baktık olmayacak iki ay önce bütün yetkileri geri aldık. Şimdi pazarcıların tezgahlarının envaterini çıkarıp, kimin ne kadar tezgahı olduğunu, pazarların nereye kadar uzadığını tespit ediyoruz. Yoksa her hafta bir tezgah daha koyup pazarları büyütüyorlar. Biz de farkına varamıyoruz. Belediyeler odalara devrettikleri yetkileri geri almalı. Biz bu sayede hem pazarlarda bir intizam yarattık hem de birilerinin her hafta gelip esnaftan haraç kesmesini engelledik.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı