Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polis artık nazik olacak

  Kadir ERCAN / ANKARA
  27 Temmuz 2001 - 01:25Son Güncelleme : 27 Temmuz 2001 - 01:25

  Polis teşkilatına da ‘TSE’ (Türk Standartları Enstitüsü) damgası vuruldu. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türk Standartları Enstitüsü Türk polisinde bulunması gereken standartları belirledi.

  Hazırlanan meslek standartları dünkü törenle Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edildi. Asayiş, Terör, Çevik Kuvvet, Bomba Uzmanı, Olay Yeri İnceleme Uzmanı gibi sınıflarda çalışan poliste bulunması gereken özellikler şöyle:

  PROVOKASYONA DİKKAT

  Çevik kuvvet polisi, provokasyon stratejilerini bilecek. Cop kullanma tekniğini öğrenecek, çatışma ve stres yönetimi bilgisine sahip olacak.

  UYANIK ASAYİŞÇİ

  Asayiş subesinde çalışacak polisler uyanık olacak. Halkla ilişkileri, ifade alma tekniklerini, insan haklarını bilecek.

  BOMBACININ OLTASI

  Bomba uzmanı polisin kullanacağı asgari araç gereç ve ekipman içinde, balık oltası, çelik yelek, dürbün, mikroskop ve mıknatıs bulunacak.

  TRAFİKÇİ TAKOZU

  Trafik polisinin kullandığı araç gereç ve ekipman arasında, alkolmetre, ceza rehberi, cop, çekiç, çekme halatı, çizme, düdük bulunacak. Ayrıca, far kontrol cihazı, fotoğraf makinası, kask, kelepçe, kumpas, radar, siren, takoz ve zincir bulunduracak.

  İNSAN HAKKI

  Terörle Mücadele'de çalışacak polis önce insan haklarını iyi bilecek. Hijyen bilgisine sahip olacak, ilkyardımı bilecek. Araştırmacı olacak, temel matematiği bilecek. Nazik, otoriter, sabırlı ve soğukkanlı olacak. Ayrıca, şüpheci, titiz ve güleryüzlü olacak.

  CESET TORBASI ŞART

  Olay Yeri İnceleme birimlerinde çalışacak polisler, ceset torbası taşıyacak. Ayrıca, cesetlerden parmak izi alma kiti, ayak izi ve oto lastik izi alma kiti gibi kimyasal maddeler taşıyacak.

  DİNLEME ARACI

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele polisinin ihtiyacı olan araç gereç arasında dinleme yapan özel minibüsler bulunuyor. Bunun dışında, CD kayıt cihazı, fotoğraf makinası, gece görüş dürbünü, internet paketi, şehir planları, cep telefonu yeralıyor.

  ROL YAPABİLECEK

  Organize şubede çalışacak polisler rol yapabilecek ve sır saklayacak. Şüpheci ve güleryüzlü olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı