Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Poligon

Reşit ÇAĞLAYANGİL

Bu sözler dinlenir

İZMİRLİ taksi şoförü Namık Kemal Gölge, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce geçen yıl ‘‘Yılın sürücüsü‘‘ seçildi ve ödül aldı. 65 yaşında, 42 yıllık şoför Gölge, hiç trafik cezası almaması, kazaya karışmaması, yabancı dil bilmesi, mesleki terbiyesi nedeniyle binlerce sürücü arasından seçildi.

TEK oğlunu trafik canavarına kurban veren, kirada oturmasına, geçim zorluğu çekmesine rağmen gelinine ve torununa bakan Gölge, her gün traş olup, ŞoförlerOdası'nın amblemini taşıyan ceketini giyip kravatını takarak, Bornova Ada Taksi Durağı'nda göreve başlıyor. Gölge, ulaşımla ilgili herhangi bir tanıtımında görev almak istiyor. İşte yılların şoförü, yolcuların ‘‘Amca''sı Gölge'den taksicilerle sürücülere altın öğütler:

Şoförlüğün ABC'si, yani temeli ‘‘Dikkat''tir.

İyi şoför arka koltukta oturan kişiyle kafasını çevirmeden, dikkatini dağıtmadan konuşur.

Önünüzdeki araç sinyalle işaret verse dahi, dikkatli olun. Sinyal kolunu düzeltmeyi unutmuş olabilir.

Yağmur yeni yağdığında trafiğe çıkmaktan sakının. Siz ne kadar dikkatli olsanız da kayganlaşan yolda, başka araç size çarpabilir.

Trafikte sarı ışıkta geçmeye çalışmayın.

Uykusuz, alkollü araç kullanmak kazaya davetiyedir.

Taksi şoförleri yolcu gördüğünde ‘‘zınk'' diye durmamalı eliyle işaret edip uygun yeri gösterdikten sonra sinyal verip dikiz aynasıyla kontrol ederek kenara yaklaşmalı.

Yıllarca direksiyon salladım, tüm illere yolcu götürdüm. Şoför yoluna bakar, başka şeyle ilgilenmez. Taşıtının aksamlarına iyi bakar.

Taksici arkadaşlar turiste iyi davranmalı, fahiş fiyat almamalı, yabancı dil bilmeli, temiz giyinmeli. Unutmamalıyız ki turist kazanç kapımız. Bir kere değil, her zaman gelmesini sağlamalıyız.

Okulda zehir uyarısı

İZMİR Polisi, öğrencileri uyuşturucuyla zehir tacirlerinden uzak tutmak için bir dizi eğitim çalışması başlattı. Uyuşturucu ve zararları konulu konferans Buca Emniyet Müdürlüğü'nce başlatıldı. Başkomiser Ayşe Ergün koordinesinde Buca'da 9 lise ve 2 ilköğretim okullarında konferans başladı. İlçe Emniyet Müdürü Ömer Aydın, amaçlarının öğrencilere, okul yöneticileri, öğretmenler ve anne babalara uyuşturucunun zararlarını ve nasıl mücadele edileceğini anlatmak olduğunu belirtti.

Polis ‘grev’istiyor

GEÇENLERDE ajanslardaki bir haber dikkatimi çekti. Haber, Avrupa Futbol Şampiyonası'yla ilgili Hollanda ve Belçika'da polisin alacağı önlemleri sıralıyordu. Polis, çıkacak olayları önlemek için holiganların telefonlarını dinleyecek, yurtçi ve dışında izleyecek. Ayrıca internet uzmanları holiganların devamlı mesaj gönderdikleri siteler sayesinde evlerini tesbit edecek, şifreleri açığa çıkarıp, buluşup olay çıkarmalarını engelenecek. Bunlar Avrupa'da polisin teknolojideki üstünlüğünü gösteriyor. Habere göre, Belçika'nın Valon Bölgesi'nde Hıristiyan Polis Sendikası, Avrupa Futbol Şampiyonasi öncesinde, güvenlik güçlerini greve çağırdı. Sendika greve neden olarak da Belçika Polis Teşkilatı'nda 2 yıldır yapılması tartışılan değişiklikleri gösteriyor. Türkiye'de ise malesef sendikanın ‘‘Adı'' yok. Hele hele polis sendikasının ‘‘hiç'' yok...

TEBESSÜM

İZMİR'in tecrübeli polis muhabirlerinden bir arkadaşımın yıllar önce mesleğe yeni başladığında kahramanı olduğu bir olayı aktaracağım.

‘İmdat abi’

ARKADAŞIM, gece gündüz çalışıyor, haberden habere koşuyordu. Tecrübeli ağabeyleri duyduğu bir telsiz anonsunda, haberi nerelerden doğrulatacağını da kendisine anlatmıştı. İşte polis telsizinden bir anons geçtiğinde acar muhabir hemen 155'i arayıp bilgi alıyordu. Fakat bir ilginçlik vardı. 155 telefonunu ne zaman arasa telefona çıkanlar ‘‘Polis İmdat buyrun'' diyor, acar muhabir de bütün ciddiyetiyle ‘‘İmdat bey'' diye başlayıp olayla ilgili bilgi almaya çalışıyordu. Bu kadar çok ‘‘İmdat'' olması arkadaşımızın kafasını karıştırıyordu ama yine de şüphelenmiyordu. Üstüne üstlük Asayiş Şubesi Nöbetçi Amirliği'ni aradığında da karşısına çıkan memur, ‘‘Polis memuru İmdat buyurun'' diyordu.

SONUNDA arkadaşımız, ‘‘Bomba gibi haberim var. İzmir'de polislerin yarısının adı İmdat'' deyip, yaşadıklarını aktardı. Tecrübeli olanlar önce güldü, sonra açıkladı: ‘‘155, polis imdat telefonudur. Burada görevli memurlar telefonu açtıklarında doğal olarak ‘Polis İmdat buyurun' der. Orada görevli her memurun isimleri farklı. Yalnız birini tutturdun. Asayiş'teki memurun adı gerçekten İmdat''

UNUTMAYIN

İstatistiklere göre:

Genel suçların yüzde 66'sı

Trafik kazalarının yüzde 61'i

Cinayetlerin yüzde 85'i

Irza tecavüzlerin yüzde 50'si

Şiddet olaylarınınl yüzde 50'si

Eşlerini dövenlerin yüzde 70'i

Akıl hastalarının yüzde 50'si

Boşanma davalarının yüzde 80'i

Alkollüyken veya alkol nedeniyle işleniyor.

(Yeşilay Dergisi'nden)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI