Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Poligon

Reşit ÇAĞLAYANGİL

Bayan Yücesan ameliyat oldu

İZMİR Emniyet Müdürü Hasan Yücesan'ın eşi Ayşe Yücesan geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ağır bir mide ameliyatı geçirdi. Sağlığı iyiye giden eşinin tedavisi sürerken Hasan Yücesan, üzüntüsünü belli etmemeye çalışıp görevini yapıyor, davetlere kısa sürede olsa katılıp polisi temsil ediyor. Yücesan ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İnsan hakları kitabı

İZMİR Emniyeti bir ilke daha imza atarak insan haklarına ilişkin uluslararası kuralların yeraldığı, ‘‘Polisler için cep kitabı'' hazırladı. Terörle Mücadele Şubesi'nce 10 bin adet bastırılan kitap bütün birimlere dağıtıldı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Merkezi'nce hazırlanan ve Prof. Dr. Mesut Gülmez'in Türkçe'ye çevirdiği kitapçıkta yasaların uygulanması için insan haklarına ilişkin uluslararası kurallar yer alıyor. Önsözde bu cep kitabının demokratik bir toplumda temel işlevlerini yasal ve insancıl bir biçimde yerine getirmeye kararlı olan polis memurları için kolayca elde edilebilir ve taşınabilir bir başvuru kaynağı olmaya yönelik olduğu belirtildi. Kitapçıkta ahlaki ve yasal davranış, demokrasilerde güvenlik güçlerinin görevi, yakalama, tutuklama, kuvvet ve silah kullanılması ve polisin insan hakları ihlallerini de içeren 40 ana başlıkta kurallar anlatılıyor.

İnternet kafe

İZMİR'de polisler artık internette ‘‘Chat'' yapabilecek. 1500 personelin görev yaptığı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bünyesinde, polislerin boş zamanlarını değerlendirip kendilerini geliştirmeleri için internet kafe açılıyor. 15 gün içinde faaliyete geçmesi planlananan kafe, bilgisayar uzmanlarınca 10 hatlı hazırlanıyor. Kafe, Çevik Kuvvet kafeteryasının bir bölümü kapatılmasıyla oluşacak.

Baro 3841 üyeli

İZMİR Barosu'na kayıtlı avukat sayısı 3841'e ulaştı. Baro Bülteni'nde yeralan bilgilere göre 1999'da nakil, ölüm ve diğer nedenlerden dolayı 173 avukatın adı baro levhasından silindi, 413 avukat ise kaydoldu. Halen İzmir Barosu bünyesinde 581 avukat adayı staj yapıyor.

Mastika değil kavga

ADLİYELERDE duruşmaya gelen tarafların kavgalarına sık sık tanık olunur. İzmir Adliyesi'nde de mahkeme salonlarından koridorlara ve dışarıya taşan kavgalara tanık oluruz. İşte iki tarafın yakınları olan kadınlar, duruşma çıkışında adliye önünde saç saça, baş başa kavga ediyor. Yetişen polis araya girip kavgayı önlüyor. Kavgayı görüntüleyen arkadaşım Ali Özkaya, şehrin göbeğinde kalan, karanlık koridorlu İzmir Adliyesi'nin, korunaklı yeni yerine taşınmadıkça bu manzaralarla daha çok karşılaşılacağını belirtiyor.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI