Ege Haberleri

EGE

  Poli-Tüyo

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.02.2000 - 00:01

  ANAP’ta Aktaş damgası

  Kurmaylar

  büyük bir telaş içinde

  DYP'nin Türkiye genelindeki miting çalışmalarını başlatacağı İzmir'in Torbalı ilçesi için partide teyakkuz ilan edildi. 17 Şubat Perşembe günü 13.00'te Atatürk Meydanı'ndaki sınav öncesi herkes dersini sıkı biçimde çalışıyor. Geçtiğimiz hafta birçok milletvekili ve parti üst düzey yöneticisi İzmir ilçelerini adım adım dolaştı.

  TANSU Çiller'in helikopterle ineceği Torbalı'daki katılım, parti açısından büyük önem taşıyor. 50 milletvekili 10 Genel Başkan Yardımcısı Çiller'le birlikte ilçeye gelecek.

  Bütçe sorunu

  MİTİNG öncesi en büyük sıkıntı partideki bütçe sorunu. Bu nedenle İl örgütü, görevi ilçelere devretti. İlçe başkan ve yöneticilerine ‘‘Gelmek isteyeni özel arabalarınızla getirin'' denildi. İl Başkanı Soner Göksel, yurttaşların sıkıntılarını dökmek için Torbalı Atatürk Meydanı'na kendi imkanlarıyla mutlak geleceği düşüncesinde. Başkan Göksel'in bir başka yorumu ise basın ve TV'lerde görünemeyen Çiller'i partililerin özlediği yolunda. İl Başkanı Göksel, bu faktörün de meydanı etkileyeceği görüşünde.

  ANAP il ve ilçe yönetimlerinde yenilenme çalışmalarını sonuçlandırmak amacıyla geçen hafta Teşkilat Başkan Yardımcısı Sühan Özkan başkanlığında toplantı yapıldı. Milletvekilleri, il başkanı, ilçe başkanları biraraya geldi. Bu toplantıda, tüm ilçe yöneticilerinin istifa dilekçesini vermesi istendi.

  KONAK'ı ‘‘Görevden alındığı'' açıklanan Eski İlçe Başkan Yardımcısı Kadir Erduran temsil etti. Değiştirilmesi beklenen Karşıyaka ilçe Başkanı İbrahim Sayan da toplantıdaydı.

  BU yöneticilerle, İl Başkanı Tahsin Toygar arasında tartışma yaşandı. Milletvekilleri Işın Çelebi Karşıyaka, Süha Tanık ise Konak yönetimini koruyan tavır sergiledi. Hatta Çelebi'nin ‘‘Siyaseti bırakırım'' sözleriyle örgütüne sahip çıktığı kulislere yayıldı.

  Çelebinin tavrı

  ÇELEBİ'nin sözlerinin bir tehdit mi, yoksa samimi uyarı mı olduğu ise sonraki günlerde hep konuşuldu. Partililerin bir başka yorumu ise; ‘‘Çelebi ve Tanık örgütlerini savunuyor görüntüsü vermek için bu tavrı izledi'' yolundaydı. Sümer Oral, Işılay Saygın ise tartışmadan kaçındı.

  ANAP'ta yapılması beklenen değişikliklerde Kutlu Aktaş'ın etkin olacağı bir başka önemli nokta. Ortalarda görünmeyen Aktaş, Genel Başkan Mesut Yılmaz'a İzmir konusunda enforme ediyor. Geçtiğimiz aylarda İl Başkanı Tahsin Toygar'la birçok ilçe örgütünü de ziyaret eden Kutlu Aktaş'ın önerilerinin de dikkate alınacağı bir gerçek. Ancak Aktaş, parti çalışmalarına aktif olarak katılmamaya özen gösteriyor. Hafta içinde yapılacağı belirtilen atamalarda, Aktaş'ın etkinliği de sanıyorum daha iyi anlaşılacak.

  Bilgin nihayet başardı

  MHP'nin gençlik örgütü diye tanımlanan ‘‘Ülkü Ocakları'' Başkanı Abidin Bilgin, İnciraltı'nda Burhan Özfatura döneminde kiraladığı kafeteryasını genişletmek için belediyeye başvurdu.

  DSP'li belediye yönetimi Özfatura döneminde İnciraltı'nda yapılan kafeterya kiralamalarının iptali için girişimde bulunmuştu. Özfatura'nın son dakikada kafeterya işletmesi kiraladığı Ruhan Erhan'ın çıkarılması için hukuksal yollara başvurulmuştu. Bununla ilgili karar beklenirken, bu alanda kiracı olan Abidin Bilgin'in belediyedeki randevu istekleri çeşitli bahanelerle kabul edilmedi.

  Kardaş arabulucu

  ANCAK, geçtiğimiz günlerde Bilgin, bunu başardı. Belediyede Personel Müdürü olan ve MHP'ye yakınlığıyla tanınan Mehmet Kardaş, Bilgin'in isteklerini iletmesi için görüşmeye aracılık etti. Ruhsatını restoran olarak değiştiren Abidin Bilgin yeniden kır kahvesi ruhsatı almak istediğini belirtti. Bilgin'in bir isteği de mekanını daha geniş alana yaymaktı. Şimdi gözler belediyenin tavrına çevrildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı