Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polemikle açıldı gergin kapandı

  Nuray BABACAN - Turan YILMAZ - Bülent SARIOĞLU - Umut ERDEM / ANKARA
  01 Ekim 2015 - 21:40Son Güncelleme : 01 Ekim 2015 - 21:40

  Milletvekilleri 1 Kasım seçiminden önce 1 Ekim özel oturumuyla son kez toplandı. Partilerin seçim provasına dönüşen TBMM açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete verdiği yanıtlarla da zaman zaman gerildi. Geçmişte örneğine sık rastlanmayan şekilde muhalefet liderleri de yasama yılı açılışına katılmadı.

  TBMM 25’inci Dönem 2’nci Yasama Yılı dün açıldı. Terör olaylarının gölgesinde gerçekleşen gergin oturuma, “şehitlik” ve “çocuk ölümleri” tartışmaları damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “DAİŞ, PKK, DHKP-C, vesaire” diye terör örgütlerini saydığı sırada MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Niye sayıyorsunuz? Bir Cumhurbaşkanı’nın terör örgütünün adını saymaması gerekir” derken, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy da “Cumhurbaşkanı, meşruiyet kazandırmayın PKK’ya” diye bağırdı. MHP’lilere “Rahatsız mı oldun?” diyen Erdoğan, “Ben sayıyorum. Gereği neyse onu yapın” karşılığını verdi.

  KÜRTLER BURADA, TANIMIYORSUNUZ
  Erdoğan “Kürt kardeşlerime özellikle seslenmek isterim” sözlerine karşı MHP Elazığ Milletvekili Yavuz Temizer, HDP’lileri kastederek “Gittiler” diye seslendi. Erdoğan da AK Parti sıralarını işaret ederek “Burada Kürt kardeşlerim var benim, siz tanımıyorsunuz. Bilemediğiniz bir şey var: Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor. Kürt sorunuyla terör sorunu farklıdır. Siz bunu ayırt edemediniz” karşılığını verdi. AK Partililer ise “Bravo” sesleriyle alkışladı.

  Polemikle açıldı gergin kapandı

  BİN YILLIK VATAN TARTIŞMASI
  Erdoğan’ın “Biz, bu toprakları kendimize vatan yapmak için bin yıldır mücadele ediyoruz” sözlerine karşı MHP’li Ersoy “Yapmadık mı daha?” derken, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Sayın Başkan, bu topraklar bizim vatanımızdır” diye müdahale etti. Erdoğan sözlerine “Ki gidecek başka bir vatanımız olmadığına göre” diye devam ederken MHP sıralarından “Gelişigüzel oraya gidebiliyor musunuz?” sesi yükseldi. Bunun üzerine yine konuşma metninin dışına çıkan Erdoğan, “Biz o bölgeye çok gittik. Siz kaç kere gittiniz onu söyleyin” diye konuştu. MHP’li Ersoy da “Yeminine sadık kalsın” diye seslendi.


  SAYGISIZLIK KINAMASI
  Cumhurbaşkanı’nın şehitlere rahmet dilediği sırada MHP’lilerden “Gitmeyin cenazelerine” diye bağıran olunca Erdoğan, “Bakın, bizde şehitliğin ne anlama geldiğini biliyorsan bu ifadeyi kullanmazsın. Kıyamete dek şehitlik devam edecektir. Bunu bilmeniz, öğrenmeniz lazım” dedi. Erdoğan, “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridir ama siz bilemezsiniz” ayetini okuyunca AK Partililer ve bakanlar ayağa kalkarak coşkuyla alkışladılar. MHP’li Vural ise “Şehitlerimize ‘kelle deyin’ de demiyor! ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’lere ‘yaygara’ demiyor!” diye bağırdı. MHP’li Vural, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın TBMM Genel Kurulu’na saygısız davranmasını kınıyorum” diye konuştu.
  Erdoğan ayrıldıktan sonra Genel Kurul’a dönen HDP’liler ile AK Partililer arasında sert tartışmalar yaşandı. Erdoğan “Cansız çocuk bedenleri üzerinden alçakça algı operasyonları” sözlerine de ayrıldıktan sonra HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yanıt verdi. Cizre ve Varto’da ölen çocukların fotoğraflarını kürsüden gösteren Buldan, “Üç yaşında bir bebek. Bu bir terörist olabilir mi?” dedi.

  Polemikle açıldı gergin kapandı

  TBMM TATİLE ÇIKTI

  GENEL Kurul, gergin oturumun ardından 1 Kasım seçiminden sonra YSK’nın açıklayacağı güne kadar tatile girme kararını da tartışmayla verdi. Bu sırada kürsüdeki konuşmaların tamamı, AK Parti ile HDP arasında Çözüm Süreci hesaplaşmasına dönüştü. Muhalefetin imza atmadığı tatil kararı AK Parti’nin önergesiyle alındı.


  MUHALEFET LİDERLERİ KATILMADI


  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim kampanyası çerçevesinde yurtdışında bulunduğundan Genel Kurul’da bulunmadı. Şimdiye kadar tüm açılışlara herkesten önce gelen lider olarak bilinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Ankara’da olmasına karşın toplantıya katılmadı. HDP de salonu terk etme kararı verdi. Özel oturumda Erdoğan’ı dinleyen tek lider Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu.

  Polemikle açıldı gergin kapandı

  ATA'YA ÇELENK

  25’inci Dönem 2’inci Yasama Yılı dolayısıyla Meclis’teki Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk koydu.


  AYAKTA KARŞILAMA OTURARAK UĞURLAMA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan salona girdiğinde CHP’li yöneticiler ve milletvekillerinin büyük bölümü ayağa kalktı. Bu sırada HDP’lilerden ayağa kalkan olmadı. Erdoğan salondan ayrılırken CHP ve MHP’lilerin tamamı ayağa kalkmadı.

  Etiketler: meclis , Erdoğan

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı