« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Polat ve Gümüşdağ Seyrantepe metrosunu gezdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Galatasaray'ın ligin ikinci yarısında maçlarını yapacağı Türk Telekom Arena'nın açılışından 10 gün önce metro hizmetini başlattıklarını bildirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gümüşdağ, Galatasaray Başkanı Adnan Polat ve yönetim kurulu üyeleri ile Seyrantepe metro istasyonu ve bağlantı tünellerinde incelemelerde bulundu.

Seyrantepe istasyonunda basın mensuplarına açıklama yapan Gümüşdağ, bugünün Büyükşehir Belediyesi için çok anlamlı bir gün olduğunu söyledi.

Gümüşdağ, stat projesi gündeme geldiğinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla Seyrantepe istasyonunun çalışmalarına başlandığını belirterek, “Türk Telekom Arena'nın 15 Ocakta açılmasından 10 gün önce metro hizmetini başlatmış oluyoruz” dedi.

SAATTE 25 BİN YOLCU TAŞINACAK

Göksel Gümüşdağ, otoban yolunun 7 metre altından 150 metre uzunuluğunda üç ayrı tünel bağlantısının oluşturulduğunu anlatarak, şunları kaydetti:
“Metrodan inen bir kişi, bir kat aşağıya inip, tünellerin içinden geçerek, rahatlıkla stada ulaşabilecek. Stadın yanı sıra bir de temeli 15 Ocakta Başbakan'ımız tarafından atılacak hastane projesi var. Hastane açıldığında, tünellerin biri hastane için hizmet verecek. Buradan 5,5 dakika arayla Taksim'e seferler uygulanacak. Özellikle maç günlerinde burada bir yoğunluk olacak. 60 dakikada 25 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz.”

İstasyon kompleksinin maliyetinin 127 milyon avro olduğunu aktaran Gümüşdağ, kompleks içerisinde, ayrıca 144 vagonluk parklama ve bakım alanlarının bulunduğunu ifade etti.

Göksel Gümüşdağ, 2004 yılından bu yana metro alanında yapılan harcama tutarının, 5,5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Türk Telekom Arena'nın 15 Ocakta görkemli bir törenle hizmete açılacağını anımsatan Gümüşdağ, açılışa katılacak vatandaşların metro ve diğer toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istedi.

GALATASARAY BAŞKANI POLAT

Galatasaray Başkanı Adnan Polat da Seyrantepe istasyonunun stadın bir uzantısı olduğunu söyledi.

Polat, Topbaş'ın 4 sene önce kendilerine stat açılmadan önce metro istasyonunun hazır olacağı konusunda söz verdiğini hatırlatarak, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Stadın açılışında ulaşım başta olmak üzere bazı sorunlarla karşılaşılabileceğini belirten Polat, stadın diğer bağlantı yollarının birçoğunun da yakın dönemde biteceğini dile getirdi.

Adnan Polat, “Temenni ediyorum ki, 15 Ocaktan itibaren yeni stadımız Türk futboluna ve Galatasaray'a hayırlı olur. Ali Sami Yen'de olduğu gibi büyük başarıları birlikte izleyeceğiz ve onun gururunu yaşayacağız” diye konuştu.
Konuşmaların arından Göksel Gümüşdağ ve Adnan Polat beraberindekilerle tünellerin birinden geçerek stadın önünde basın mensuplarına poz verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz