Polat: Krizi ihracatla aştık

Hürriyet Haber
15.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ege Seramik Şirketler Grubu Başkanı Adnan Polat, hem ekonomide hem de seramik sektöründe zorlu geçen bir yılın ardından 2002'ye iyi bir başlangıç yapacaklarını söyledi.

Ege Seramik'te tam kapasite çalışacak bir bütçe hazırladıklarını açıklayan Polat, ihracatın üretimdeki payını yüze 40'lardan yüzde 60'a çıkaracak bağlantılar yaptıklarını kaydetti.

23 firmanın faaliyet gösterdiği seramik sektörünün daha önce ekonomik programa güvenerek döviz bazında borçlandığını ve devalüasyona bu borçlarla yakalandığını söyleyen Adnan Polat, bankacılık sektöründeki sıkıntıların bu durumu daha ağırlaştırdığını kaydetti. Yükselen faizlerle artan borçların sonucu üretim kapasitesinin sektörde yüzde 50'lerin altına indiğine dikkat çeken Polat, bu dönemde tam kapasite çalışan tek kuruluşun Ege Seramik olduğunu hatırlattı. Ancak hükümetin uygulamaya koyduğu programa kendilerinin de inandığını ve desteklediğini söyleyen Polat, bunun sonucunda da modernizasyon ve tevsi yatırımlarına başladıklarını ve şubat ayındaki devalüasyondan büyük ölçüde etkilendiklerini belirtti, Bu dönemde TL. borçlarının 2.5 kat arttığını söyleyen Polat, krizin etkilerini şöyle anlattı:

‘‘Yatırım fizibilitemiz anlamsız ve saçma sapan bir hal aldı. Ege Seramik'in kár-zarar tablolarına bakıldığında 30 yıllık tarihinde hiç görmediğimiz tablolar ile karşılaştık, bunun nedeni sadece kur farkı giderleridir. Bu yıl hedeflemiş olduğumuz üretimin yüzde 40'ı olan 55 milyon marklık ihracat gerçekleştiriyoruz. 2002 yılında ise tam kapasite çalışacak bir bütçe hazırladık. İhracat olarak kapasitenin yüzde 60'ı olan 80 milyon marklık bağlantıların tamamını yaptık.’’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı