Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Polat: Hakan Şükür ve Lincoln suçlu değil

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat, Beşiktaş derbisi öncesi disiplinsizlik gerekçesiyle teknik direktör Karl Heinz Feldkamp'ın Hakan Şükür ile Lincoln'ü kadroya almaması konusunda fazla abartıldığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Mecidiyeköy'de bulunan Cafe Crown Çadırı'nda düzenlediği basın toplantısında medya mensuplarına açıklamada bulunan Adnan Polat, son 3 gündür kadroya alınmama konusunun medyada yoğun bir şekilde işlendiğini kaydederek, “Beşiktaş derbisi öncesi teknik heyetimizin Hakan Şükür ve Lincoln için aldığı kararla ilgili bir çok spekülasyon ortaya çıktı. Biz, medyanın irdelediği kadar bu konunun üzerinde durmadık” dedi.

Her kulübün kuralları olduğunu kaydeden Polat, “Tesislerimizde binden fazla sporcu, 300 personel var. Böyle bir grubu yönetmek için kuralların olması şart. Tüm kurallar ve kaideler yaşamımızı kolaylaştırmak içindir. Beşiktaş maçı öncesi kamp döneminde 24 saat süreyle tesislere ziyaretçi kabul edilmiyor. Sadece Adnan Sezgin ile yönetici Haldun Üstünel var. Ben dahi gerek olmadıkça gitmek istemiyorum. Temel amaç, teknik heyetle futbolcuları baş başa bırakıp, oynanacak maça konsantre etmek. Hakan Şükür kızını getirmiş, Lincoln'ün ise akrabaları gelmiş. Bunlar kurallarımıza aykırı hareketlerdi. Bu kurallar haziran ayında şifahi ve yazılı olarak futbolcularımıza iletilmiştir” diye konuştu.

“CEZALAR DOĞALDIR, OLAĞANÜSTÜ DEĞİL”

Teknik direktör Feldkamp'ın pazar sabahı raporu aldıktan sonra iki oyuncuyu kadroya almama kararı verdiğini, kendisinin de sonradan duyduğunu aktaran Polat, “Cezalar doğaldır, olağanüstü” değil ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizi üzen, Hakan Şükür gibi yıllarını Galatasaray'a vermiş ve hiçbir disiplin cezası almamış birinin bu cezaya uğraması. Diğeri de Lincoln. Onunla ilgili bazı şeyler anlatmak istiyorum. Transfer döneminde ilk transferimiz Lincoln'dü. Transfer etmeden önce, Galatasaray takımına liderlik yapabilecek, futbolcularla, teknik heyetle, taraftarla ilişkisi olan, yetenekli üst düzey bir oyuncu arıyorduk. Karakteri bizim için önemliydi. En uygun olanın Lincoln olduğunu düşündük. O da gelmek için çaba gösterdi ve transfer gerçekleşti. Geldikten sonra, önemli bir futbolcu olmasına rağmen gerek takım arkadaşlarıyla, gerek personelle, gerek teknik heyet, yönetici ve taraftarlarla son derece yakın, mütevazi bir ilişki içinde olduğunu izledik. Çok sevindik. Aradığımız futbolcuyu, saha içindeki lideri bulmuştuk. Gerek sporcu olarak yaşamı ve özel yaşamında bugüne kadar en ufak bir falsosu olmamıştır. İmajı dört dörtlüktür. Şu anda da kendisinden son derece memnunuz. İyi ki transfer etmişiz. Tesadüf, o da çok duygusal biri Hakan gibi. Bazen duyguları mantıklarının önüne geçebiliyor. Dolayısıyla böyle bir kural hatasının bu iki arkadaşımıza denk gelmesi şanssızlık. Hem de derbi maçı öncesi ise büyük talihsizlik. Ama biz kuralları koyarken, orada yaşayan herkes için koyduk. Kurallar herkese aynı mesafede işleyecektir. Onları suçlu olarak görmüyoruz. Sadece şanssızlık. Bu iki futbolcumuzun bizim gözümüzdeki değerleri en ufak şekilde zedelenmemiştir. Kurallarımız arkasında duracağız ve uygulayacağız. Teknik direktörümüzün aldığı kararın da arkasında durduk. Koyduğumuz kuralları uygulamıştır ve üstüne düşeni yapmıştır. Kararının arkasındayız. Bu olayın üzerinde çok detaylı durmadık. Bir çok senaryo üretildi, ama olay bundan ibaret.”

Olayı duyduğunda Futbol AŞ. Genel Müdürü Adnan Sezgin'le konuşup Florya Metin Oktay Tesisleri'ne gittiğini kaydeden Polat, teknik direktör Feldkamp'a orada, aldığı kararın arkasında olduklarını ve geri adım atılmayacağını söylediğini belirtirken, iki oyuncunun affedilmesiyle ilgili bir talepte bulunmadığını ifade etti.

“AHMET AKCAN İŞİNİ YAPTI”

Beşiktaş derbisinde alınan galibiyetin yerine devamlı kadroya alınmama konusunun tartışıldığından yakınan Adnan Polat, Hakan Şükür ile Lincoln'ü antrenör Ahmet Akcan'ın rapor etmesiyle ilgili ise “Kendisi hocamızın yardımcısıdır. Uzun yıllar da kulübümüzde çalıştı. Kendisi Feldkamp'ın talimatıyla görevini yapmıştır. Durumu rapor etmek durumundadır. Yapmasaydı hatalı olurdu. Suçlanacak bir durum bulamıyorum” dedi.

Adnan Polat, perşembe günü FC Sion ile yapacakları UEFA Kupası 1. tur rövanş karşılaşması öncesi Hakan Şükür'ün sakatlandığı haberini aldığını ve durumunun ciddi olmamasını umduğunu belirtirken, “Şimdi FC Sion maçına konsantre olmakla meşgulüz. Bizim için son derece önemli bir maç. İlk maçı 3-2 kaybettik. Şimdi kazanıp turu atlamak istiyoruz” diye konuştu.

“CANAYDIN'IN DURUMU İYİ”

Toplantıda kulüple ilgili basın mensuplarına bilgi veren Adnan Polat, pankreas ameliyatı geçiren başkan Özhan Canaydın'ın durumunun iyi olduğunu söyledi.

Polat, bugün Canaydın'ı ziyaret ettiğini dile getirerek, “Sayın başkan bir müddet daha hastanede kalacak. Ümit ediyoruz ki bu ayın ikinci yarısında tekrar bizimle birlikte olup, görevinin başına dönecek” ifadesini kullandı.

“FC SİON'U EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLAYACAĞIZ”

Galatasaray'ın UEFA Kupası'ndaki rakibi FC Sion'un başkanı tarafından verilen ve İstanbul'da sıkıntılı durumlarla karşılaşabilecekleri şeklindeki sözlere değinen Polat, İsviçre temsilcisini en iyi şekilde ağırlayacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili demecin İsviçre ve Fransa basınında yer aldığını aktaran Polat, “Buradan kendilerine mesaj gönderiyorum. Galatasaray Kulübü en iyi şekilde kendilerini ağırlayacaktır. Hiçbir endişeye gerek duyulmadığı kanaatindeyim. Gelişlerinden gidişlerine kadar her türlü yardımı ve desteği sağlayacağız. Onlar da ilk maçta bizi en iyi şekilde ağırlamışlardı. Burada hiçbir endişeleri olmasın” şeklinde konuştu.

SEYRANTEPE'DE TEMEL ATMAYA DOĞRU

Adnan Polat, Seyrantepe Stadı ile ilgili olarak yüklenici firma ile TOKİ arasındaki prosedürlerin bitirilmek üzere olduğunu ifade ederek, “Ayın 11'ine kadar teminat mektupları da verilecek ve ay sonuna doğru temel atma durumu olacak. Bu, sayın başkanımızın sağlık durumu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın programına bağlı olarak belirlenecek. Her iki şartın da örtüşmesi halinde, en kısa sürede stat temelini atacağız” diye konuştu.

Ayrıca, bayan ve erkek basketbol takımlarının önemli bir atılım içinde olduğunu söyleyerek taraftarlardan bu şubelere destek isteyen Polat, sarı-kırmızılıların kulübe gelir getirecek her türlü projesine de açık olduklarını vurguladı.

HAVUZ KAZASI POLAT'I GÜLDÜRDÜ

Basın toplantısının yapıldığı Cafe Crown Çadırı'nın içindeki havuza, konuşması esnasında bir kişinin düşmesi, Adnan Polat'ı güldürdü.
Konuşmasını keserek gülmeye başlayan Polat, önce “Havuza düştü, geçmiş olsun” derken, daha sonra da “Burada birinin havuza düştüğünü ilk kez görüyorum” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz