PO’da Jan Nahum sürprizi

Emre ÖZPEYNİRCİ
10 Mart 2005 - 01:44Son Güncelleme : 10 Mart 2005 - 01:44

Otomotiv sektörüne damga vuran isimlerden biri olan Jan Nahum, 31 Mart’tan itibaren Petrol Ofisi’nin Genel Müdürlüğü görevini Ertuğrul Tuncer’den devralacak. Nahum, ‘Tekliflere kapalıydım. Petrol Ofisi gibi bir milli şirkette çalışmak çizgime uydu, kabul ettim’ dedi.

2000’den yılından bu yana Petrol Ofisi’nde (PO) Genel Müdürlük görevini sürdüren Ertuğrul Tuncer, 31 Mart’ta görevini otomotivin duayenlerinden Jan Nahum’a devredecek. Tofaş’ın eski CEO’su ve İtalyan otomotiv devi Fiat’ın eski Uluslararası İş Geliştirme Bölüm Başkanı olan Nahum, 1 Nisan itibariyle görevine başlayacağını belirterek, ‘Teklif 1.5 ay önce geldi, çizgime uydu ve kabul ettim. Tekliflere kapalıydım ama Petrol Ofisi milli bir şirket olduğu için kabul ettim’ dedi.

DANIŞMANLIK YAPIYORDU:

Fiat’taki görevinden ayrıldıktan sonra son 1 yıldır kardeşi Claude Nahum ile birlikte danışmanlık hizmeti veren ve kitabını tamamlamaya çalışan Nahum, Petrol Ofisi’nden gelen teklife kadar başka tekliflere kapalı olduğunu hatırlatarak, ‘Açıkçası diğer tekliflere sıcak bakmıyordum ve kapılarımı kapatmıştım. Ama Petrol Ofisi’nin yapısı itibariyle 1.5 ay önce yapılan bu teklife kafam yattı’ diye konuştu.

KATMA DEĞER YARATABİLİM:

Nahum, yaptığı incelemelerden sonra Petrol Ofisi’ne katma değer sağlayabileceğini gördüğünü ifade ederek şöyle konuştu: ‘Açıkçası benim yer aldığım sektörlere benzer bir sektör ve Petrol Ofisi’de ciddi ve iddialı bir şirket. Bildiğim bir alanda faaliyet gösteriyorlar. Ben gerek Türkiye’deki gerekse yurtdışındaki bilgilerimi ve deneyimleri Petrol Ofisi’ne aktarabileceğimi gördüm. Akaryakıt sektörünün de otomotiv gibi benzer sorunları ve fırsatları var. Dolayısıyla ben Petrol Ofisi için katma değer yaratabilirim. Bunu gördüm.’

MİLLİ ŞİRKETLERDE ÇALIŞIRIM:

Petrol Ofisi’nin çizgisine uyduğunu da söyleyen Nahum, ‘Milli bir şirket olması teklifimi kabul etmemi kolaylaştırdı. Ben her ülkede o ülkenin milli şirketleri ile çalışmak isterim’ dedi. Nahum, Petrol Ofisi’nin ortaklı bir şirket olduğunu da belirterek, bugüne kadar ortaklı şirketlerde çalıştığını ve bu konuda yeterince deneyimi ve bilgisi olduğunu söyledi. Nahum, ‘Ben ortaklarla çalışmayı ve ortaklı yapıya sahip şirketleri yönetmeyi biliyorum. Bu tip şirketler özen ve dengeli çalışmayı gerektirir’ diye konuştu.

Türkiye’de Koç’tan başka yerde çalışmadı

1950
doğumlu Jan Nahum’un iş hayatının tamamına yakını Koç Grubu’nda geçti. Nahum, Robert Kolej’den mezun olduktan sonra üniversiteyi Royal College of Art’ta otomotiv dizaynı üzerine yaptı. 1973’te iş hayatına atılan Jan Nahum, 1973-75 arasında Otosan’da proje mühendisliği yaptıktan sonra 1975’te Koç Ar-Ge Merkezi’nde dizayn şefi, müdür yardımcılığı ve müdür olarak görev yaptı. 1984’te Otokar’ın Genel Müdürü olan Nahum, 1994’te Tofaş’ın Genel Müdürü oldu. Nahum, 1998’de ise Tofaş’ın Murahhas azalığına getirildi.

DOBLO’YU YARATTI:

Nahum’un bir başka özelliği de Türk otomotiv sanayiinin duayeni Bernard Nahum’un oğlu olması. 1994-2002 yılları arasında Tofaş’ın CEO’luğu yapan Nahum, 2002’de İtalyan Grubu’nun İş Geliştirme Bölümü Başkanlığına getirilmişti. Nahum, Tofaş’ın CEO’su olarak görev yaptığı dönemde, Türk otomotiv sektörü için pek çok başarıya da imza attı. Bunların başında, Tofaş mühendisleri tarafından geliştirilen Doblo geliyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı