Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PM’yi 90 kişilik anahtar liste içinden seçin

  Okan KONURALP/ANKARA
  14 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 14 Temmuz 2012 - 00:03

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün milletvekilleri, yarın da il başkanlarıyla yapacağı toplantıda, “60 kişilik Parti Meclisi için aday olan tüm arkadaşlarımız arasından, örneğin 90 kişilik anahtar liste hazırlayayım. 90 kişi içinden 60 kişiyi siz seçin” önerisini tartışmaya açacak.

  Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede öne çıkan öneri, milletvekilleri ile il başkanlarının onayından geçerse şöyle işleyecek:
  Divan başkanlığı, kurultayın ilk günü olan 17 Temmuz saat 17.00’ye kadar PM için aday olmak isteyenlerin dilekçelerini alacak. Adaylar soyismine göre sıralanacak. Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde aday listesinden kendi anahtar listesini hazırlayacak. Kurultayın 2’nci günü saat 10.00 sularında PM aday listesiyle birlikte Kılıçdar-oğlu da kendi anahtar listesini ilan edecek. Kılıçdaroğlu 60 kişilik PM için yaklaşık 90 isme anahtar listesinde yer verecek. Kılıçdaroğlu, “PM’ye isterseniz anahtar listem dışından isim yazabilirsiniz. İsterseniz de anahtar listem içinden istediğiniz isimleri seçebilirsiniz” mesajı vermiş olacak. Milletvekilleri ve il başkanlarının öneriyi kabul etmemesi halinde ise Kılıçdaroğlu, kadın ve gençlik kotalarını da gözeterek 52 isim belirleyecek, 8 isim ise Bilim Sanat Kültür Platformu kontenjanından gelecek, 8 ismin de eklenmesiyle birlikte 60 kişilik anahtar listesini dağıtacak. Kılıçdaroğlu, bazı il başkanlarından gelen “Blok liste” önerisini ise reddetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı