"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Plüton’un etkileri

Herkes Mısır ve Tunus’taki halk ayaklanmaları, Avrupa’daki öğrenci eylemleri konularında sorular yöneltiyor bana. Olacakları ele aldığım eski bir yazımı hatırlatarak, herkese aynı anda yanıt vermek istiyorum. İşte 26 Kasım 2008’de yayınlanan o yazım: Plüton, bir burçtaki yolculuğunu 30 yıla kadar uzatabildiği için bugünkü burç değişikliği büyük önem taşıyor. 248 yıl sonra ilk kez Oğlak burcuna giren Plüton’un etkileri şunlar olacak:


Kapitalizm çöküyor
Oğlak burcundaki burç değişikliği, dünyada güçlü değişimlerin habercisi olabilir. Toplu eylemler, yönetim biçimlerindeki değişiklikler, güçlü devletlerin çöküşü, yeni güçlü devletlerin oluşumu, değişen sınırlar, bazı doğal felaketlere işaret ediyor.
Değişim birden olmayacak. Ancak ilk andan itibaren işaretleri kendini gösterebilir. Bu süreçte insanlık, bireysellikten uzaklaşacak ve kolektif düşünceler, hareketler, yaşam ve yönetim biçimleri ortaya çıkacak.
İnsanlığı uyuşturan güç, statü, başarı ve zenginlik tanımları baştan yazılacak. Dünyanın her yerinde yönetenler ve yöneticiler arasında ciddi olaylar meydana gelebilir.


Evrim devam ediyor
Plüton’un en son Oğlak burcunda olduğu zaman, aydınlanma döneminin en ünlü filozoflarının hapislere atıldığı, halkların sokaklara döküldüğü bir dönemdi. Ama ne baskı ne de güç kullanımı, monarşi düzeninin çökmesini engelleyebildi. Yani önümüzdeki dönem, grevler, özgürlük ve kimlik arayışlarının yaratacağı, alışık olmadığımız görüntülere gebe görünüyor. Ülkemiz de bu değişimden etkilenecek. Aslında olaylar göründüğü gibi karanlık bir tabloya işaret etmiyor. Sadece evrim devam ediyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI