Dünya Haberleri

DÜNYA

  Plüton meğer bir gezegen değilmiş

  Hürriyet Haber
  21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.01.1999 - 00:01

  Yıllarca Fen Bilgisi derslerinde Plüton'un Güneş Sistemi'nin dokuzuncu ve son gezegeni olduğunu dinledik. Meğer kandırılmışsız. Şimdi bilimadamları Plüton'u gezegenlik payesini geri almaya hazırlanıyor. Plüton ya küçük gezegenler sınıfına yerleştirilecek ya da Neptün'ün Yörüngesi'nden geçen 1 Numaralı Obje adını alacak.

  Uluslararası Astronomi Birliği'nde (IAU) Plüton'un hangi sınıfa yerleştirilmesi gerektiği konusunda görüş ayrılığı var. 2300 kilometre çapında bulunan Plüton, dünyanın uydu Ay'dan bile daha küçük. Büyük gezegenlerin çoğunun yörüngesi daire çizerken, Plüton'un yörüngesi elips şeklinde ve sürekli Neptün'ün yörüngesiyle kesişiyor. Bu nedenle Plüton sık sık Neptün'e yaklaşıyor.

  IAU'nun Gezegen Sistemleri Bölümü'ne Başkanlık eden Maryland Üniversitesi gökbilimcilerinden Mike A'Hearn, 20 yıldır bu tür tartışmaların sürdüğüne işaret ederek, Plüton için yeni bir sınıflandırma önerdi. Bu durumda Plüton, Neptün'ün yörüngesini kesen bir numaralı obje olarak anılacak.

  Bilimadamı Brian Marsden ise Plüton'un ‘Küçük Gezegenler’ sınıfına katılmasını istedi. Bu durumda Plüton'a ‘10 bininci küçük gezegen’ adı verilecek. Plüton için bir tenzili rütbe olmayacağını savunan Marsden, bunun bir şeref olacağını söyledi.

  Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı'nı keşfeden Nex Mexicolu astronom Alan Hale, ise belirli bir gezegen ölçüsü olmadığı için bu tartışmayı gereksiz buluyor. Hale, ‘Bir Jüpiterli olsaydı, bu durumda dünyamızı ‘büyük gezegen' olarak adlandırmamıza muhtemelen gülerdi' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı