Gündem Haberleri

  Plüton kaşifine ikinci erteleme

  Hürriyet İnternet
  19.01.2006 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Gidilmemiş tek gezgen unvanını taşıyan Plüton’a gönderilmek üzere fırlatma rampasında bekleyen NASA’nın New Horizons uzay aracına ikinci erteleme geldi. Bu seferki ertelemenin sebebi, Maryland’de bulunan görev kontrol merkezinde güç kaynaklarının henüz bilinmeyen bir nedenden ötürü devre dışı kalması.

  NASA’nın güneş sisteminin en uzak bölgesinde yer alan Plüton’a gönderilmek üzere hazırladığı New Horizons uzay aracı ve dev roketi Atlas V, ikinci kez ertelemeyle karşı karşıya kaldı. Ertelemenin nedeni Maryland’de bulunan kontrol merkezinde elektriklerin kesilmesi. Uzay aracının fırlatılması, Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki fırlatma rampası etrafında ortaya çıkan güçlü rüzgarlardan dolayı Salı günü ertelenmişti.

   

  NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre güç kaynının nedeni henüz anlaşılmış değil. Yetkililer, sorun düzeltilir düzeltilmez, Cuma günü Türkiye saatiyle 08:00 ile 10:00 arasında yer alan bir sonraki fırlatma periyodu için uzay aracının fırlatılmak üzere hazırlanacağını belirttiler. Fakat bu gecikmeler NASA’yı korkutuyor. Bunun nedeni ise gecikmeler yüzünden uzay aracının gezegenlerin konumundan elde edeceği avantajı kaybetme olasılığı.

   

  ‘Sapan etkisi’

   

  NASA, uzay aracını 14 Şubat’a kadar göndermek istiyor. Fakat gecikmeler devam ederse, uzay aracı, Plüton yolculuğu sonunda 5 yıla kadar çıkabilecek gecikmelere maruz kalabilir. NASA, New Horizons’u belli bir zaman aralığında fırlatmayı ve böylece uzay aracının Jüpiter’in güçlü çekim alanından ‘sapan etkisiyle’ faydalanarak fazladan hız sağlamayı planlıyor. Plüton’un güneşten çok uzakta yer alması, NASA’yı, uzay aracının nükleer enerjikaynağını verimli bir şekilde kullanmaya itiyor.

   

  New Horizons’un 11 kiloluk plütonyum ile desteklenen nükleer enerji jeneratörü, tüm görev boyunca uzay aracının yegane enerji kaynağı olacak. Nükleer enerji, NASA tarafından daha önce pek çok uzay görevinde kullanıldı. Nükleer enerji kullanımından kaynaklanan doğal risk ise başta çevreciler olmak üzere NASA’yı da endişelendiriyor. İki düzineden fazla radyasyon alıcısı ve 16 takımdan oluşan güvenlik uzmanları, fırlatma esnasında kilit bölgelerde güvenlik kontrolü yapacak.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı