Dünya Haberleri

DÜNYA

  Plüton gezegeninden yeni görüntüler

  DW Türkçe
  23 Temmuz 2015 - 13:14Son Güncelleme : 23 Temmuz 2015 - 14:09

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Plüton'a yolladığı uzay aracı New Horizons Dünya'ya Plüton'un yeni görüntülerini yolladı.

  Plüton gezegeninden yeni görüntüler

  New Horizons uzay aracı, yaklaşık 9 yıl ve 5 milyar kilometrelik yolculuk sonrası geçen hafta güneş sisteminin en dıştaki gezegeni Plüton'un yörüngesine girmişti.

  Aracın Plüton sisteminde mikro asteroidlerle çarpışma olasılığı 10 binde 1 olarak açıklanmış, geçişi ilgiyle izlenmişti.

  New Horizons geçiş sırasında bir yandan toplam 7 bilimsel araçla Plüton'u analiz ederken diğer taraftan özel kameralarla görüntüledi. Ancak bu veri ve görüntülerin Dünya'ya ulaşması 16 ayı bulacak.

  YÜZEYİ SIRADAĞLARLA KAPLI
  Aracın daha önce gönderdiği fotoğrafta 2006'da cüce gezegen statüsüne indirilen Plüton'un yüzeyinde yüksekliği 3 bin 500 kilometreye kadar ulaşan sıradağlar belirlenmişti. Dağların zirvelerinin buzullarla kaplı olduğu dikkat çekmişti.

  Plüton gezegeninden yeni görüntüler

  77 bin kilometre uzaklıktan çekilen ve Dünyaya ulaşan en son fotoğrafta, daha önce belirlenen yükseltilerin kuzeybatısında başka sıradağların bulunduğu belirlendi. Bu dağların da zirvelerinin de buzullarla kaplı olduğu gözlendi.Plüton gezegeninden yeni görüntüler

  Etiketler: nasa , pluton , new horizons
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı