Gündem Haberleri

  Playboy malikanesi el değiştiriyor

  Hürriyet Haber
  13.11.2009 - 13:52 | Son Güncelleme:

  Her erkeğin hayallerini süsleyen o tavşan kızlar, yeni sahiplerini bekliyor

  Playboy kızları- Foto galeri

   

  Ekonomik kriz erkeklerin en büyük keyiflerinden birini de ellerinden alacak gibi görünüyor. Dünyada erotizm ve kadın denilince akla gelen belki de ilk marka olan Playboy satılıyor, Hugh Hefner'in malikanesinde görmeye alıştığımız Playboy'un tavşan kızları yeni sahiplerini bekliyor. 


  Dünyaca ünlü markanın kurucusu Hugh Hefner'in yüzde 70 ile ana hissedarı olduğu şirket, ekonomik kriz nedeniyle el değiştiriyor.Playboy'a yakın kaynakların aktardığı bilgiye göre, şirketin Iconix Brand Group'a satılması için görüşmeler sürüyor.

   

  BORÇ BELİNİ BÜKTÜ


  Playboy'un Haziran ayında görev başına CEO olarak Scott Flanders'ı getirmesinin ardından şirketin satışı için alıcılarla görüşmeye başladığı açıklanmıştı.


  Piyasa değeri son beş yılda yüzde 76 düşen Playboy'un  Eylül ayı sonuna kadar yeniden yapılandırması gereken 103 milyon dolarlık borcu bulunuyor.


  Tavşan kızların yeni sahibi olması beklenen Iconix şirketi perakende sektöründe faaliyet gösteriyor. Danskin ve Mossimo gibi markaların isim haklarını elinde bulunduruyor.

   

  MARILYN KAPAĞI


  Playboy'un ilk sayısı 1953 yılında Marilyn Monroe'nun fotoğraflarıyla piyasaya çıkmıştı. Aradan geçen yıllarda erotizmi eğlence sektörünün bir parçasına dönüştüren Heffner, aynı markayla açtığı kulüpler, tavşan kız kıyafetli bayan garsonları ile altın bir dönem yaşamıştı. Ancak son 6 ayda derginin tirajı geçen yıla göre yüzde 9.2 düşüşle 2,45 milyona geriledi. Reklam gelirleri ise ilk dokuz ayda yüzde 33 düşüşle 34 milyon dolara kadar indi.

   

  ZORLU GÜNLER


  Kriz nedeniyle zora giren dergicilik sektörünün ortalama reklam geliri kaybı ise yüzde 20 ortalamada seyrediyor. Playboy, mayıs ayında dergide fiyat artışına gitmek, derginin yayın frekansını düşürmek veya tirajını indirmek gibi seçenekleri masaya yatırdığını da açıklamıştı. Yılın üçüncü çeyreğinde Playboy'un net kaybı geçen yılki 6.2 milyon dolar seviyesinden 1.1 milyon dolara düştü. Ancak şirketin toplam gelirleri de yüzde 20'lik düşüşle 56 milyon dolara geriledi.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı