"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Platonik aşkım tahsil için Amerika’ya gidecek, çaresizim

Sevgili ablacığım, ben 16 yaşında, genç ve güzel bir kızım.

Fakat aşk konusunda hiç yüzüm gülmüyor. Kendimden iki yaş büyük birisine tutuldum. Yaş farkımız çok değil fakat o bu sene liseden mezun oluyor. O üniversiteye başlarken hálá liseden bir kızla beraber olabileceğini de sanmıyorum. Üstelik de ondan ne kadar hoşlandığımın farkında olmasına rağmen hiçbir şey yapmıyor. Bazen onun da benden hoşlandığını düşünsem de onu başka kızlarla görmek içimi parçalıyor. Okulda sürekli bir koşuşturma içindeyken bile o benim aklımdan hiç çıkmıyor. Onu bu kadar çok severken adımı bilip bilmediğinden bile emin olamamak beni çok üzüyor. Artık beni fark etmesini istiyorum. Aslında, biz sürekli bir arada gezen güzel bir kız grubu olduğumuz için onun arkadaşları da bizim farkımızda. Fakat hiçbir yakınlık göstermiyorlar. Diğer arkadaşlarımın da o gruptan hoşlandıkları birileri var. Onu göremediğim her saniye bana acı veriyor. İlk defa birisine böylesine tutuldum. Masamda onun ÖSS kitabını bulmak bile öyle bir mutluluk veriyor ki. Hatta kitabının içine onu sevdiğime dair isimsiz notlar dahi bırakıyorum. Ama tahsil için ABD’ye gideceğini düşünmek beni mahvediyor. Onu bu kadar severken arkadaşlarımın yanında adını bile söyleyemiyor, takma isim kullanmak zorunda kalıyorum. Çünkü o, benim onu tanıdığımı dahi bilmiyor. Nasıl oluyor da ben onu bu kadar severken o buna kayıtsız kalabiliyor? Ona neredeyse kendimden daha çok değer veriyorum. Ama onun beni sevmediğini duymaktan o kadar çok korkuyorum ki.

Bu mektubuma cevap vermene çok ihtiyacım var ablacığım, çok çaresizim. Onun gidişine göz yummak, ardından gözyaşı dökmek istemiyorum. Ben öyle her önüne çıkana aşık olan biri değilim. Onun beni fark etmesi için ne yapabilirim? İnsanın birisini gerçekten, tüm yüreğiyle sevmesi bence çok değerli bir şey, bu duyguyu kaybetmemek için senin yardımına ihtiyacım var. Sence gidip onu ne kadar çok sevdiğimi, onsuz yapamayacağımı, hayatım boyunca onu özlemek yerine, her anımda onunla olmak istediğimi söylemeli miyim?

RUMUZ: MISERABLE LOVER SWEET SIXTEEN

Bu seninki, sevgi değil takıntı olmuş sevgili kızım. Kendi kendine gelin güvey olmak buna denir. Bu tabii ki çok normal değil. Çünkü sonuçta karşılıksız bir sevdanın peşindesin. Onun senin varlığından haberi olup olmadığından, adını bilip bilmediğinden bile emin değilken, çocukcağızı "Nasıl olur da beni bırakıp Amerika’ya eğitime gider" diye suçluyorsun adeta. Bunda bir mantık göremiyorum. Bağışla...

Eğer onca genç ve güzel kız, bir araya gelmiş ve okuldaki delikanlıların dikkatini çekememekten, sizinle ilgilenmemelerinden yakınıyorsanız, demek ki bu delikanlılar lise ortamında ilişki yaşamak istemiyorlar. Önlerindeki eğitim dönemine odaklanmışlar, bu kadar erken beraberlik kurmaktan kaçınıyorlar, çok da haksız değiller. Sen henüz hayatının çocuklukla genç kızlık arasındaki o eşsiz döneminde yaşıyorsun. Senin için hoşlanma, ilgi, yakınlık, aşk çok önem taşıyor. Bunları zamanı gelince elbette yaşayacaksın ama kızım, o Amerika’ya eğitime gidecekse, engel olamazsın. Onu suçlayamazsın. Belki pek fark etmeyecektir, ama çok istiyorsan, ona bir mektup yaz, bir mail at; kendini tanıt ve tüm içtenliğinle sevgini anlat. Madem bu yıl sonu gidecek; son bir hamle yapmaktan kaçınma bari...

4.5 yıldır beraberiz ama onu sevemiyorum

Sevgili Güzin Abla, toplumu birçok konuda aydınlattığın için sana saygı duyuyorum, çünkü ben de genç bir kız olarak senden çok şey öğreniyorum. Ben 23 yaşındayım, bir beyle 4,5 yıllık bir arkadaşlığım var. Onu gerçekten çok seviyorum, fakat ben onu her zaman bir arkadaş gibi sevdim. Evet çıkıyoruz ama çıkmamızın en önemli sebebi beni sevmesiydi; benim onu sevmem değil. Artık benimle evlenmek istiyor. Yüksek eğitimini tamamlamış, kendisini geliştirmiş bir insan. Bense yıllardır onu sevemediğim için kendimi suçlu hissediyorum; sanki onu aldatıyormuşum gibi geliyor bana. Ayrıca üniversitede tanıştığım Fransız kökenli bir gençten çok hoşlanıyorum. İşte bu yüzden korkuyorum, çok değer verdiğim o kişiyi aldatmaktan. Ama aynı zamanda onunla sevişirken bile ruhum tamamen o Fransız’a kayar gibi. Ne olur bana yardım et, cevap yaz, akıl ver. O değerli insanı üzmek, aldatmak istemiyorum, ama ondan ayrılmam gerekip gerekmediğini de bilmiyorum. Kendimi suçlu hissediyorum. İnan şu an bile acıyla kıvranıyorum.

RUMUZ: KARARSIZ BEN

Her zaman söylediğim gibi kızım, zorla güzellik olmaz. Bunca zamandır bu adamı sevemediğine göre, demek ki sevemeyeceksin. Ama bence en büyük hatan, sevmediğin halde, sırf o seni seviyor diye, onunla çıkmanın da ötesinde, resmen bir beraberlik yaşaman. Sanırım onun kariyeri ve kişiliği sende, evlenilebilecek, güvenilir bir insan, düşüncesi yaratmış. Ama gerçek anlamda sevmediğin için de aklın ve yüreğin başkalarına kayıyor. Bana sorarsan, onunla evlenmen büyük hata olur, hem kendini hem de onu mutsuz edersin.


Geceleri çalışmak beni yedi bitirdi

Ablacığım, ben evli, 2 çocuk babası, genç bir erkeğim. Sana yazmadan önce bir doktora gitmeyi düşündüm, ama önce sana bir danışayım dedim. Ben geceleri güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Hemen hemen 14 saat aralıksız çalışıyorum. İşe başladığımdan beri çok zayıfladım. Uykusuzluğa alıştım ama güçten düşüyorum. Bu böyle devam ederse hastalanır mıyım? Cinsel hayatımda bir sorun olur mu? Beni aydınlatır mısın?

RUMUZ: ENDİŞELER İÇİNDE


Sevgili oğlum, işverenlerin mi bu kadar insafsız, yoksa sen fazla mesai yapıp, biraz daha para kazanmak için mi böylesine kendini zorluyorsun? Üstelik güvenlik görevlisi pür dikkat çalışmak zorunda değil mi? Oğlum buna ne bünyen, ne sağlığın dayanır? Bırak cinsel yaşamını bir kenara, kısa bir süre içinde uykusuzluktan hastalanır, işini de doğru dürüst yapamaz hale gelirsin. Ne beynin ne de vücudun bu tempoya dayanabilir. Uykusuzluk seni bitirir. İş bulmanın gerçekten çok zor olduğu şu zamanda, ister istemez böyle bir görev almış olabilirsin. Ama bu tempoyu sürdüremezsin. Umarım, bu görevin geçicidir de uykuna ve ailene ayıracak hiç değilse 10-12 saatin kalır.
X