Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Platini 'üzerimizde baskı var' dedi

Aziz Yıldırım, UEFA Disiplin Kurulu kararının perde arkasını çarpıcı bir yorumla anlattı.“Biz hapisteyken kupalara katılmamıza izin veren UEFA, şimdi ortada bir şey yokken, niçin dosyayı açıp men ediyor?” “Platini ve Infantino’nun, dosyanın yeniden açılması konusunda, ‘Üzerimizde baskı var’ dediğini öğrendik. “Baskıyı kimlerin yaptığını sonra söyleyeceklermiş. Bizim de bu konuda bildiğimiz bazı şeyler var.”

Süleyman Arat
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE Başkanı Aziz Yıldırım, geçtiğimiz yıl cezaevinden çıktıktan sonraki en kapsamlı açıklamalarını, UEFA Disiplin Kurulu’nun kulübü Avrupa’dan 2+1 yıl için men etmesi ve Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kulüp üyeliğini düşürmesi sonrası dün yaptı.
Toplantının başlangıcında gergin ve yorgun görünen Aziz Yıldırım, ilerleyen dakikalarda açıldı ve zaman zaman neşeli, zaman zaman da iddialı bir şekilde açıklamalarda bulundu.
Yıldırım, UEFA Disiplin Kurulu’nun geçtiğimiz yıl Avrupa kupalarına katılmasında sakınca görmediği Fenerbahçe’yi bu yıl men etmiş olmasına dikkat çekerek, bunun nedenlerini sorguladı.

‘EN TEMİZ KULÜPTEN DAHA TEMİZİZ’

BİZ hapisteyken, Avrupa kupalarına takımımızı alan UEFA, şimdi o dosyayı neden açtı” diye soran Başkan Yıldırım, bunun nedeni konusunda şu ifadeleri kullandı:
“Platini ve Infantino üzerimizde baskı var diyor. Bunu dile getiriyorlar.Daha sonra bu baskıyı kimin yaptığını söyleyeceklermiş. Tabii ki Türkiye’deki bazı kulüplerin ve bunların dış uzantılarının yaptığı baskıları ve lobi faaliyetlerini de biz biliyoruz.”
Fenerbahçe Başkanı, şike yapmadıklarını yinelerken, “Türkiye’deki en temiz kulüpten daha temiziz” söylemini de tekrar vurguladı.

Aziz Yıldırım'ın açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
MESAJINIZI YAZIN YAYINLAYALIM

Unvanı değişti

ANADOLU 5. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kulüp üyeliği ve başkanlığı düşürülen Aziz Yıldırım’a bu karar, dün polisler tarafından tebliğ edildi. Yıldırım, bu nedenle toplantıda “Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı” unvanıyla konuştu ve masaya da bu yazıldı.

Teslim de olmam teslim de etmem

“F.Bahçe Kuvayı Milliye’dir, cumhuriyettir. Bu kaleyi teslim etmeyz. Yıllarca hapis yatsam da pes etmem.”

ÖNCEKİ gün hakkında istifasını açıklayabileceği veya olağanüstü genel kurul kararı alabileceği söylentileri çıkan Aziz Yıldırım, basın toplantısında buna da açıklık getirdi. İstifasının boşa beklendiğini söyleyen Yıldırım, “Teslim de olmam, teslim de etmem” dedi.
Aziz Yıldırım, F.Bahçe kalesinin düşürülemeyeceğini anlatırkan, “F.Bahçe Kuvayı Milliye’dir. cumhuriyettir” ifadelerini kullandı.
3 Temmuz’un şike olayı olmadığını anlatan Yıldırım şöyle devam etti:
“Bu bir şike davası değildir, bu bir operasyondur. Aziz Yıldırım operasyonudur. Yılmayacağım. Sonuna kadar mücadele edeceğim. Yıllarca daha hapis yatsam da mücadelem sürecek. Bu operasyon, Türkiye’nin gerçeğidir.”

Platini üzerimizde baskı var dedi Trabzon’un bize ne teklif ettiğini Sadri Şener’e sorun

Kişilerle kurumları ayırdılar

‘Kulübe ceza verildi ama kişilere verilmedi. Bu F.Bahçe’nin lehine bir durum.’

AZİZ Yıldırım, UEFA Disiplin Kurulu’nun kulübe men cezası verirken, kendisi ve yöneticiler için ek rapor istemesinin olumlu olduğunu söyledi. Yıldırım, bunun kişilerle kurumların ayrılması anlamına geldiğini belirterek, tahkim kurulunda bunun lehlerine olacağını belirtti. Aziz Yıldırım, daha önce 1 yıl Avrupa kupalarına gönderilmemiş olmalarının da tahkim de etkili olacağını kaydetti.

Etik Kurulu’nu kim tehdit etti?

AZİZ Yıldırım, daha önce de gündeme gelen bir iddiayı, dünkü basın toplantısında dile getirdi. Yıldırım, “Futbol Federasyonu Etik Kurulu bizim davamızı görüşürken, kim, yanında eşi olduğu halde otele gitti ve üyeleri, ‘Aziz Yıldırım’a ceza vermezseniz...’ diye tehdit etti” diye sordu. Aziz Yıldırım’ın sözünü ettiği kişinin o dönem TFF yöneticisi olan Galatasaray CEO’su Lutfi Arıboğan olduğu ileri sürülmüştü.

UEFA çatırdayabilir

Yıldırım, cezaya itirazdan olumlu sonuç beklediklerini belirtirken, “Bu dava, UEFA’yı sıkıntıya sokacak bir davadır. UEFA çatırdayabilir” dedi.

UEFA Disiplin Kurulu tararına itiraz edeceklerini anlatan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, UEFA’nın bu olay nedeniyle büyük sıkıntı yaşayacağını söyledi.
Yıldırım, şike yapmadıklarını ancak bu konuda bir delil de olmamasına rağmen kendilerine inanılmadığını, önyargılı davranıldığını belirtti. Fenerbahçe Başkanı, “Her şeye rağmen umutluyuz. Bakın söylüyorum, UEFA bu dava yüzünden çatırdayabilir” diye konuştu.

INFANTİNO SÖZ MÜ VERDİ?

TÜRKİYE Futbol Fede-rasyonu’na geçtiğimiz yıl UEFA Genel Sekreteri Infantino’dan, “Fenerbahçe 1 yıl Avrupa’ya gitmezse bir daha ceza almaz” anlamına gelebilecek bir yazı geldiğini duyduklarını belirten Yıldırım şöyle devam etti:
“Bunu sorduğumuzda, ‘Biz kulüp olarak size böyle bir yazı yazmadık’ dediler. Federasyon’a gitmiş o zaman. Peki Infantino bir söz verdi mi? Veya Federasyon’la aralarında bir anlaşma mı var?”

Başbakan hiç öyle der mi ?

BİR gazetede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a atfen, “Ne haliniz varsa görün” şeklinde atılan başlığı da yorumlayan Aziz Yıldırım, “Hiç Başbakan öyle der mi? Arkadaşlar doğruları yazalım. UEFA burada yazılanlar ve söylenenlerden anında haberdar oluyor. Yanlış bilgiler aktarıldığında bunların ne tür olumsuz sonuçlar verdiğini herkes biliyor” dedi.

UZMAN Psikolog Gülşah Beştav dün Aziz Yıldırım’ın toplantıdaki beden dilini şöyle yorumladı...

1-GEVŞEMEYE ÇALIŞTI
Gazetecilerden gelen sorulara yönelik esprili tavır sergilemesi, gevşemeye çalıştığının göstergesiydi.

2-Aslında söyleyecek çok sözü olduğunu ama zamanı geldiğinde anlatacağını beden diliyle belli etti.

3- İki yöneticinin arasına oturması ve genelikle masaya dayanmış hali tetikte görünmesine neden oldu.

4- Toplantı boyunca görünen beden dilinden konuşmayı tek başına hazırlamadığı belli oluyordu.

5- “Yıldırım’ın kellesini, Fenerbahçe’nin kalesini isteyenlerin hevesleri kursağında kalacak” sözüyle meydan okuduğunu gösterdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz