ANKARA HABERLERİ

Plastikten mikro enjektör yapıldı

Hürriyet Haber
21 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2011 - 22:42

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği laboratuvarlarında, polimer denilen özel plastiklerden milimetrenin onda biri boyutunda mikro enjektörler geliştirildi.

Hürriyet Haber

Tıp dünyasına önemli yenilikler getirmesi beklenen mikro enjektörlerle özellikle kanser tedavilerinde, ilaçların yalnızca hastalıklı dokuya yayılıp, vücudun diğer bölümlerine zarar vermemesi hedefleniyor. Mikro enjektörler, hayvan deneylerinin başarıyla tamamlanmasının ardından kullanıma sunulacak.
Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Sinan Filiz, Yrd. Doç. Dr. Erdrin Azemi, asistan Emrullah Korkmaz ve Endüstri Muhendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yiğit Karpat’dan oluşan ekip üyeleri, mikroenjektörleri üniversite laboratuvarlarında kendi üretim ve tasarımlarıyla geliştirdiler.
Yrd. Doç. Dr. Karpat, mikro iğnelerin avantajları nedeniyle biyomedikal uygulamalarda kullanımı konusunda ilginin gün geçtikçe arttığını anlattı. Boyutları milimetrenin onda biri büyüklüğündeki mikro iğnelerin acısız ve bölgesel ilaç salınımı uygulamalarında kullanıldığını belirten Karpat, geleneksel enjektörden farklı olarak mikro iğnelerin çoklu olarak bir bant şeklinde dokuya bastırılarak uygulandığı bilgisini verdi.
Yrd. Doç. Dr. Sinan Filiz ise, şöyle konuştu: “Amacımız, Türkiye’yi mikrosistem tasarımı ve üretimi konusunda bir küresel ölçekte merkez haline getirmek. Bu sistemler, tıp, enerji ve iletişim gibi pek çok alanda dünyada değişim yaratacak. Mikro sistem teknolojileri konusunda Türkiye ölçeğinde değil, dünya ölçeğinde yenilikler getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye, mikro sistemlerin bu alanlara uygulanmasına dünya ile eş zamanda giriyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Plastikten mikro enjektör yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı