Plastik sektörü acil hammadde yatırımı istiyor

A.A.
29.08.2006 - 10:41 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin yıllık ortalama büyümesinin 2 katı daha fazla büyüyen plastik sektörü, ihtiyacının yüzde 40'ını Petkim'den karşılarken geri kalanını zorunlu olarak ithal ediyor.

Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu , yaptığı açıklamada, Türkiye plastik sektörünün zorlu bir dönemden geçtiğini, hammadde sıkıntısının ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.
Hayatın her alanına giren plastikte tüketimin arttığını ve buna paralel olarak üreticilerin talebi karşılamak için mücadele verdiğini ifade eden Şekeroğlu, ancak hammaddede yaşanan sıkıntı yüzünden sektördeki firmaların beklenen üretimi yapamadığını bildirdi.

Plastik sektörünün her yıl, Türkiye'nin yıllık ortalama büyümesinin 2 katı daha fazla büyüdüğünü dile getiren Şekeroğlu, şunları kaydetti: “Milyarlarca doların döndüğü plastik sektörü, adeta çıkış yolu arıyor. Köşeye sıkışan sektör, hammadde ihtiyacının yüzde 40'ını Petkim'den karşılarken, geri kalanını zorunlu olarak ithal ediyor. Firmalar hammaddenin pahalılığından değil, yeterli miktarda ve zamanında ürün bulamamaktan şikayetçi. Hammaddeye petroldeki dalgalanmalar nedeniyle 1 yılda döviz bazında yüzde 100'e yakın oranda zam geldi. Bu artış firmaları, işletme sermayesi kriziyle karşı karşıya bıraktı. Firmalar zammın yarısını ürünlerine yansıttı geri kalanı işletme sermayesinden karşılandı.”
Türkiye'de bir firmanın en yakın ülkeden hammadde siparişi verdiğini ancak, siparişin 3 haftadan önce gelmediğini belirten Şekeroğlu, bu durumun hızla büyüyen ve aralıksız üretim yapan sektörü olumsuz etkilediğini bildirdi.

KAZANCIN YÜZDE 90'I YURT DIŞINA GİDİYOR

Şekeroğlu, plastik teknolojisinin çok hızlı geliştiğini ve teknoloji ithalatı için bile çok büyük paralar ödendiğini vurgulayarak, Türkiye plastik sektörünün kazancının yüzde 90'ının hammadde ve teknoloji ihtiyacı için yurt dışına gittiğini yüzde 10'unun ülkede kaldığını söyledi.

Sektörün hammadde sıkıntısından kurtulmasının güçlü bir hammadde yatırımına bağlı olduğunu belirten Şekeroğlu, şöyle devam etti: “Dünya plastik sektöründe büyük yatırımlar yapıyor. Ancak Türkiye'de bu konuda olumlu bir adım yok. Sadece Suudi Arabistan'ın dünyanın bazı ülkelerinde yapacağı plastik yatırımı 20 milyar doları buluyor. Türkiye'de de Petkim'in kapasitesinin artırılması ya da milyarlarca doları bulacak yeni bir tesis yatırımının yapılması gerekiyor. Bu yatırımı sadece devlet ya da çok büyük gruplar yapabilir. Bu girişim devletlerarası görüşmelerle yapılacağı için bu konuda yetkililerin zaman geçirmeden gerekli adımları atması gerekiyor.”

Şekeroğlu, sektörün, hammadde ihtiyacının giderilmesi, yatırımlarla önündeki engellerin kaldırılmasının ülke ekonomisine daha büyük katkılar sağlayacağını ifade ederek, “Üretici, durmadan üretim yapmak istiyor ancak ürün bulamıyor. Firmalar, sorunsuz hammaddeye ulaşmak ve kendisinden beklenen üretimi yapmak istiyor” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı