Ege Haberleri

EGE

  Plastik atıklar barınak oluyor

  Cevdet ŞEN / BERGAMA (İzmir), (DHA)
  12 Ocak 2015 - 01:09Son Güncelleme : 11 Ocak 2015 - 14:20

  İZMİR'in Bergama İlçesi'nde, sokak hayvanlarını çetin kış şartlarından korumak amacıyla belediye ve Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) "Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır" sloganıyla "Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi" için protokol imzalandı.

  Proje kapsamında ilçe sınırlarında kumbaralarda toplanacak plastik atıkların geri dönüştürülerek köpek kulübesi yapımında kullanılacağı bildirildi. Projenin hayata geçirildiği ilk yerlerden biri olan Bergama'ya başlangıç aşamasında PAGDER tarafından karşılıksız 20 köpek kulübesi hediye edildi.

  Bergama Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Bu projenin iki ayağı var. Biri çevreyi korumak, diğeri ise bizimle birlikte yaşayan canlılara olan sorumluluğumuz konusunda farkındalık yaratmak. Belediyeler maalesef bu konuda sabıkalı. Ama bu belediye başkanı veya belediye çalışanlarının sokak hayvanları konusunda duyarsız ya da insafsız olduğu anlamına gelmiyor. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fakat bu sadece belediyelere bırakılacak bir konu da değil. Tüm vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Ben buradaki tüm hayvanseverlere teşekkür ediyorum. İlçede kurulan Bergama Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'nin (BERHAYKO) çalışmalarının ve çabalarının bizi disipline edeceğine inanıyorum" dedi.

  Başkan Gönenç, proje kapsamında Bergama'ya gelen 20 kulübenin başlangıçta belediyeye ait geçici bakımevine yerleştirileceğini, toplanan atıklarla elde edilecek yeni kulübelerin ise ilçede çeşitli bölgelere yerleştirilecek. Bundan sonra hepimiz plastik avcısı olacağız. Geni dönüşüm kumbaralarını ise öncelikli olarak üniversitelerimize ve okullarımıza koyacağız. Bu iş hepimizin katkılarıyla gelişecek" diye konuştu.

  ATIK YAĞ GETİRENE EKMEK BEDAVA

  Başkan Gönenç, konuşmasında ilçede atık yağları toplama projesini geliştirilerek yeniden başlatacaklarını da vurgulayıp, "Kampanyaya göre atık yağlar Bergama'daki halk ekmek büfelerinin yanına konacak atık bidonlarında toplanacak. Geri dönüşüm için pet şişeyle atık yağ getirenlere karşılığında ekmek verilecek" dedi.

  PET ŞİŞELER KUMBARAYA

  PAGDER adına toplantıya katılan Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Üyesi Altan Çığırgil ise "Projemizle, toplumumuzun çevre, geri dönüşüm ve sokak hayvanlarına dikkat çekmeyi el ele verildiğinde bu sorunların çözülebileceğini kanıtlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda geri dönüşüm yoluyla çevresel artı değerler yaratmak istiyoruz. Sokakta yerde poşet görürseniz, pet şişede su içerseniz bunları artık belediyenin atık kumbarasına atın" dedi.

  Konuşmaların ardından Bergama Belediyesi ile birlikte projeye tam destek veren Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Bergama Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Aydınlar Atık Ambalaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi ve PAGDER arasında protokol imzalandı.

  Törende Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin geliştirdiği prototip kedi evleri de tanıtıldı. Kedi evleri ilçede bulunan 21 parka konulacağı bildirildi.

  Geri dönüşüm kumbaralarının Bergama Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 9 Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Akif Ersezgin Anadolu Lisesi, Yusuf Kemalettin Perin Fen Lisesi, Mualla Ersezgin Ortaokulu, Zübeyde Hanım Ortaokulu, 14 Eylül İlkokulu ve Fatih İlkokulu'nda yerleştirileceği belirtildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı