Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Sünnet, insan hakları ihlali

Zeynel LÜLE
14 Eylül 2013
  Sünnet, insan hakları ihlali

  Geçen yıl Almanya’da yaşanan ‘sünnet’ tartışması, Avrupa’ya sıçradı. Türkiye’nin de üyesi olduğu 48 üyeli Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) hazırlanan bir raporda sünnet, ‘Çocuklara yönelik insan hakkı ihlâli’ olarak değerlendirildi.

  Alman Federal Meclis üyesi Sosyal Demokrat (SPD) milletvekili Marlene Rupprecht tarafından kaleme alınan ve AKPM Genel Kurulu’nun 1 Ekim’de gerçekleştireceği oturumda görüşülecek olan raporda sünnet, “erkek çocukların fiziksel bütünlüğünün tıbben meşru olmayan ihlali” olarak tanımlandı.

  Şartlar belirlensin

  Sünnetin çocuklarda fiziksel ve zihinsel sağlık tehdidi doğurabileceği görüşü dile getirilen raporda, sünnetin yasaklanması yönünde bir çağrı yer almadı. Ancak, “erkek çocukların tıbben gerekli olmayan sünnet gibi bazı dini cemaatlerde yaygın uygulamaların hangi tıbbi ve sağlık koşulları altında gerçekleştirileceğinin net olarak belirlenmesi” istendi.

  Almanya geri adım atmıştı

  Almanya’da da benzer bir tartışma geçen yıl ülke gündemini meşgul etmişti. Köln Eyalet Mahkemesi geçen yıl mayıs ayında bir kararla sünneti “adam yaralama” suçu kapsamına almıştı. Daha sonra, Yahudiler ile Müslümanlar konuya büyük tepki göstermiş ve geri adım atılmıştı. Federal Hükümet konuyla ilgili bir yasa tasarısı hazırlamış ve erkek çocukların sünnet edilmesini düzenleyen bu yasa tasarısı aralık ayında Federal Meclis’te kabul edilmişti. Yasada, tıbbi kurallar göz önünde bulundurularak çocukların en az şekilde acı çekerek sünnet olması, şüphe duyulması durumunda uyuşturma veya narkoz verilmesi öngörülmüştü.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Viplay.com - Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding