Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Dünya Öcalan'ın konuşmasını böyle gördü

Hürriyet Planet
22 Mart 2013
  Dünya Öcalan'ın konuşmasını böyle gördü

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın bugün Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları sırasında okunan mesajı tüm dünya basınının gündemi oldu.

  Haber ajansları Öcalan'ın BDP'li milletvekilleri tarafından dünyaya duyurulan sözlerini "Flaş" koduyla geçerken, BBC, Guardian, El Cezire gibi birçok televizyon ve gazetenin internet sitesinde de haber ilk sıralarda yer aldı.

  İŞTE ÖCALAN'IN MESAJI

  BBC World kanalı ayrıca tüm gün İstanbul'dan ve Londra'dan canlı bağlantılar ve yorumlarla Türkiye'deki gelişmeleri seyircilere aktardı. CNN televizyonu da yıllardır Türkiye'de yaşayan gazeteci Andrew Finkel'a bağlanarak, yaşaşanlarla ilgili yorumlarını aktardı.

  YABANCI AJANSLAR KUTLAMALARI BU FOTOĞRAFLARLA GEÇTİ

  DİYARBAKIR'DA LAZCA ŞARKI SÜRPRİZİ

  BBC: Türkiye'nin Kürtleri - PKK lideri Öcalan'dan ateşkes çağrısı
  Türkiye'de savaşan Kürt isyancıların hapisteki lideri Abdullah Öcalan, yıllar süren savaşın ardından ateşkes çağrısı yaptı. Öcalan Diyarbakır'da okunan yeni yıl mesajında ayrıca savaşçılarından Türkiye'den çekilmelerini istedi. Hürriyet gazetesinin aktardığına göre, Öcalan, "Bugün milyonlarca kişinin gözü önünde yeni bir süreç başlatıyorum. Demokratik haklar, özgürlük ve eşitlik dönemi başlıyor. Gelin silahları susturalım. Türk ve Kürt halklarının kanları artık dökülmesin" dedi.

  El Cezire: PKK lideri ateşkes çağrısı yaptı
  Hapisteki Abdullah Öcalan'ın deklarasyonu, 30 yıl süren ve yaklaşık 40 bin kişinin canına mâl olan sorunun çözümüne dair umutları artırdı.

  Guardian: Kürt lider Abdullah Öcalan Türkiye'yle ateşkes ilan etti
  PKK lideri 30 yıllık Kürt savaşını sona erdirmek için tarihi bir jest yaptı, "silah sorununu bir can daha kaybetmeden çözme" ihtiyacına vurgu yaptı.

  Guardian'a konuşan Kürt sorunu tarihçisi Mesut Yeğen, "PKK'nın yeni anayasa ilan edilmeden tüm savaşçılarını çekmemesi, anayasa değişiklikleriyle ilgili müzakerelerde ellerindeki kozu kaybetmek istemedikleri anlamına geliyor. Ancak hükümet bu koşulu kabul etmiş gibi görünüyor" dedi.

  AFP: Hapisteki Kürt isyancı lider "Silah değil siyaset zamanı" dedi
  Ateşkes çağrısı yapan Abdulah Öcalan, Türkiye'nin yeni bir çağa girdiğini söyledi.

  AFP - ANALİZ: Kürt barışı Erdoğan'ı "Türkiye'nin Lincoln'ü" yapabilir
  Uzmanlara göre, Türkiye'nin Kürt isyancılarla barış sağlanması için yaptığı son girişimin neticesi, bu çabalara öncülük eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'nin Abraham Lincoln'ü de yapabilir tüm itibarını kaybetmesine de neden olabilir.

  Hurriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, geçtiğimiz ay yayımlanan bir makalesinde, Türkiye'nin kökleşmiş Kürt sorununun çözülmesi halinde Erdoğan'ın isminin tarihe yazılabileceğini belirtmişti.

  Yetkin, "Kürt sorununu çözüme çevirirse, Erdoğan Türkiye'nin Lincoln'ü olabilir" diye yazmıştı.

  Associated Press: Kürt isyancı lider Türkiye'yle barış girişimleri kapsamında ateşkes ilan etti
  Öcalan ateşkes çağrısında bulundu. Bu dünyanın en kanlı isyanlarından birinin sona erdirilmesi yönünde atılan önemli bir adım.

  İSVEÇ BASINI
  İsveç basını ise terör örgütü PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili haberlerinde ajanslardan alıntı yaparak, “Öcalan, ateşkesi açıkladı” başlığını kullandı.

  İsveç'in Türkiye Başkonsolosu İngmar Karlsson'un yorumlarına da yer verilen haberlerde, Karlsson'un "barış sürecini sabote etmeye çalışacak güçlerin var olacağı" ve "Suriyeli iktidar güçlerinin, Türkiye'de milliyetçiler ile işbirliği yaparak, barış sürecini baltalamak için girişimlerde bulunulabileceği" şeklindeki iddiaları yer aldı.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/03/2013 - 16:19
  Savaş mı ne savaşı? Barış mı ne barışı? Aralarında savaş olan iki iki farklı etnik kimlik yıllarca nasıl içli dışlı yaşadı o zaman? Savaşta böyle mi olur?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  22/03/2013 - 7:45
  bu baris olayi eger sonradan eger bir aksilik cikarda bozulmassa Turkiyenin onu acildi.hayirli olsun
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/03/2013 - 22:42
  kıssadan hisse misaki milli sınarları içeresinde yada dünyada bilinmesi gereken.. Bu memleket tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.ve ebediyen bayrağımız canımız ilelebet dalgalanacaktır....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/03/2013 - 21:38
  Bütün dünyayı titretmiş ve düşmanları tarafından bile saygı görmüş bir ceddimiz var. ATAMIZ "Ne Mutlu Türküm Diyene" demiş. Fakat gelinen noktaya bakınca mutlu olamıyorum ve öteki tarafta ceddimizin yüzüne bakacak yüzü kendimde bulamıyorum. Hayatımda ilk defa utanıyorum.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/03/2013 - 22:26
  barisi istemek kadar dunya'da guzel ne olabilir.ama herzaman baris surecinde samimiyet bekleyenler,turk bayraklarinida acarak samimi oldduklarini gostere bilirllerdi.olmadi,ben yine'de barisa inanmak istiyorum.kin,nefret ve savas hep aci getirmistir benim guzel vatanimin guzel insanlarina.saygilari
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/03/2013 - 22:57
  Kürdistan'i kurmak istiyen, Türk bayragi sallamaz. Yoksa bir elinde kendi bayragi, öbür elinde Türk bayragi olurdu. Sanki sava$lari hep beraber Türkiye için yapmadik. Inandirici bulmuyorum bari$ olmayacak. Kolumuzu kaybdecegimize parmagimizi kaybedelim. Sonu kötü...
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding