Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Ve Fransa ilk adımı attı

PARİS
12 Şubat 2013
  Ve Fransa ilk adımı attı

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugün gerçekleştirdiği Fransa ziyaretinin çok önemli bir yönü ortaya çıktı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Davutoğlu’na Avrupa Birliği ile müzakerelerde “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” konulu 22’nci faslı açacaklarını bildirdi. Davutoğlu da Ankara'ya dönüşünde bu açıklamayı teyit etti.

  /_np/7102/16727102.jpgFransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın “Türkiye ile beyaz sayfa açıyoruz” vaadinin ilk adımı Avrupa Birliği yolunda geldi. Türkiye’nin uzun süreli girişimlerinin ardından Fransa, AB müzakerelerinde tıkadığı beş başlıktan biri olan 22’nci fasıl önündeki engeli kaldırdı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen Libya Konferansı'na katılmadan önce Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile kahvaltıda bir araya geldi.

  ÖNEMLİ BİR ADIM

  Görüşmenin ardından Libya toplantısına katılan Davutoğlu, konferansın sonuna kadar kalmadan Paris'ten ayrıldı. Görüşmeye ilişkin ilk açıklamayı Fabius yaptı.

  Toplantı sonrası Libya Dışişleri Bakanı’yla bir basın toplantısı düzenleyen Fabius, bir soru üzerine, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde Fransa'nın yapıcı rol üstleneceğini açıkladı.

  RÜZGAR TERSİNE Mİ DÖNÜYOR?

  Fabius, "İlk adım olarak 22’nci faslı açıyoruz. Sayın Davutoğlu'na bu başlığın açılacağını teyit ettim" dedi.

  Fransız Bakan, görüşmede Hollande'ın Türkiye ziyaretinin gündeme gelip gelmediği sorusuna ise "Cumhurbaşkanı'na bir davet var. Ancak bunun zamanını Cumhurbaşkanı belirler. Türkiye büyük bir ülke. İlişkilerimizin gelişmesini istemek doğaldır" dedi.

  TÜRKİYE'DE İKİ BAŞLIK BEKLENTİSİ

  Hürriyet'e konuşan Fransız diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin beklentisi 17’nci ve 22’nci fasılların önündeki Fransız engelinin kaldırılmasıydı. Türkiye ayrıca eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin politik nedenlerle tıkadığı beş başlığın tamamının önündeki politik engellerin kaldırıldığı yönünde bir niyet açıklaması bekliyordu.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 1:27
  ya hip hop o kadar fabrıkada yapsinlar koskoca ülke onu dedem de yapar avrupadan kredileri al fabrika kuracağım diye 50 fabrika kurulacaksa 49 unun kredisini cebe atıp kendi hesabına geçir ayıp olmasın diye 1 tane fabrika yap yani hangi yüzle eski politikacıları översin kanımızı emdiler
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 0:45
  Kendinizi kandırmayın, Türkiye hiçbir zaman AB'ye üye olamayacak...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 0:13
  Paralari bitti´de ondan Rüzgar ters donmeye basladi.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/02/2013 - 23:56
  Tekin Bora, eskiler civi bile cakmamislarsa AKP'nin bozdur bozdur harca ozellestirdigi kurumlari kim yapti? Yol, su, elektrik, havayolu,denizyolu, limanlar, barajlar, kopruler, bankalar, telefon, madenlar, orman arazileri filan. Satmasin demiyoruz ama eskilerin gunahini alma.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/02/2013 - 23:55
  Yaya geçidinden karşıdan karşıya geçmeyi bilmeyen sağdan geçmeyi öğrenememiş bir milletiz ne 'si AB
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/02/2013 - 23:52
  AB ninTürkiyeyi müslüman oldugu icin istemediklerini düsünen yorumcularin Aurupayi gezmelerini tavsiye ederim.Suan da Almanyada her sehirde bir sürü camiler mescitler var ve arkasi kesilmiyor devamli camiler yapiliyor.zaten müslümanlik Avrupada yayilmis.Istemeseler Camilerede müsade etmezlerdi.
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding