Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Karargahı Ankara, sembolü at

Zeynep GÜRCANLI/ ANKARA
29 Ocak 2013
  Karargahı Ankara, sembolü at

  Türkiye bir yandan NATO'nun gönderdiği Patriot'ları, diğer yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyelik konusunu tartışırken, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu sessiz sedasız çok önemli bir anlaşmaya imza attı.

  Bakü'de düzenlenen imza töreni ile Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın katılımıyla, "Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı" resmen kuruldu.

  Örgütün kısa adının, kurucu ülkelerin baş harflerinden oluşacak şekilde, "TAKM" olması kararlaştırıldı. Örgütün genel karargahının Ankara olması konusunda da anlaşmaya varıldı.

  Teşkilatın sembolü ise, tüm bu ülkelerin kültürlerinde önem taşıyan "at" olacak. TAKM'ın sembolü at heykeli, teşkilatın dönem başkanlığını üstlenen ülkeye teslim edilecek.

  İmza töreninin ardından ilk dönem başkanı olarak TAKM'nin sembolü olan at heykeli, Azerbaycan Dâhili Koşunlar Komutanı tarafından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Kalyoncu'ya teslim edildi. Türkiye, Mayıs 2014’e kadar dönem başkanlığını yürütecek, ardından Kırgızistan'a devredecek.
   
  "KİMSEYE KARŞI DEĞİL..."
  TAKM'nin kuruluşuna ilişkin yapılan açıklamada, örgütün "katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü" ve "sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği" ifade edildi.

  Açıklamada ayrıca, "TAKM'nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı" da vurgulanırken, diplomatik kaynaklar, örgütün Avrupa ve Akdeniz Jandarmalar ve Askerî Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği’ne alternatif olarak kurulduğunu ifade ediyor.
   
  DIŞİŞLERİ: JANDARMALAR ARASI İŞBİRLİĞİ
  Dışişleri Bakanlığı ise Hürriyet'in sorusu üzerine, TAKM'nin "jandarmalar arasında bilgi ve deneyim paylaşımını öngören bir düzenle olduğunu" açıkladı.
   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 21:21
  Cn sıkıntısından, Nato-Anlaşması Madde 5. Gayet güzel, Amerika ve Avrupa için. " Taraflar tarafından alınan kararla, silahlı bir saldırı, bir veya fazla AVRUPA ÜLKESINE veya KUZEYAMERIKAYA karşı yapılacak saldırı tüm Ülkerlere karşı yapılmış sayılacak. Türkiye artık kendi için gerekli neyse yapmalı
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 21:04
  bu birlik suriyedeki gelişmeler ve mısırın kaotik ortamı atlatmasının ardından orta dünya birliğine dönüşecek söylemedi demeyin, başbakanın aynı zamanlarda katarı ziyaret etmesi ve diğer gelişmeler buna işaret, ama orta asyadaki türki cumhuriyetler halen rusyayı büyük kardeşolarak görüyrlar hbnzolsn
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 20:42
  son on yildir ilk defa turk milleti adina yapilan guzel bir is gorduk , tesekkurler sayin Bekir Kalyoncu, bu baslangic devamini diliyorum aman araplardan uzak duralim.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 20:14
  Güzel bir gelişme, diğer Türk ülkeleriyle daha fazla yakınlaşmamız lazım.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 19:59
  Turkiyemizin gelecegi artik Batida degil Doguda gelisen Turk milletleri ulkemizle kardesce ekonomik anlasmalar yapar bir zamanlar Ismet pasanin dedigi gibi "yeni bir dunya kurulur ve Turkiye bu dunyada yerini alir" bu soz Amerikaya karsi Ruslarla isbirligi acisindan soylenmisti simdi AB icin gecerli
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 18:19
  Helal olsun bu yola devam cok gec kalindi zaten.ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN,SONRADAN KATILANLARA AYNEN.
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding