Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Aziz Akyavaş 4 gündür Suriye’de kayıp

İSTANBUL
16 Aralık 2012
  Türk gazeteci Suriye'de kayıp

  AMERİKAN NBC Televizyonu’nun Türkiye Temsilcisi Aziz Akyavaş ve Ortadoğu muhabiri Richard Engel, Suriye’de perşembe gününden bu yana kayıp.

  AMERİKAN NBC Televizyonu’nun Türkiye Temsilcisi Aziz Akyavaş ve Ortadoğu muhabiri Richard Engel, Suriye’de perşembe gününden bu yana kayıp. Meslektaşları ve yakınları Suriye’den gelecek iyi haberleri bekliyor.

  Savaş muhabirliğinde oldukça tecrübeli olan Aziz Akyavaş’ın amcasının kızı ünlü sanatçı Hümeyra da büyük endişe içinde... Hümeyra, Aziz Akyavaş’tan Perşembe sabahından bu yana haber alamadıklarını gözyaşları içerisinde anlattı.

  KİM NE DEDİ?

  Aziz Akyavaş’ın kaybolma haberini twitter’dan ilk olarak Cüneyt Özdemir duyurdu. Gazeteciler daha sonra meslektaşları için şunları söyledi:

  Serdar Akinan: Aziz Akyavaş benim mesleki büyüğüm, efsane kameraman Suriye’de ve dört gündür kendisinden haber alınamıyormuş.

  İsmet Berkan: Aziz Akyavas bugune kadar neleri atlatti, bunu da atlatir eminim... Ama umarim Disisleri Başkanlığı Suriye’deki Aziz icin bir sey yapiyordur.

  Nurten Topaloğlu: Gazeteci Aziz Akyavaş da Bashar Kadumi gibi Suriye’de kayıpmış. İnşallah tez zamanda bulunurlar.

  Hümeyra “ Büyük panik içerisindeyiz. Suriyeli muhaliflerin elinde olduğu yönünde haberler geliyor. NBC televizyonu ise kaybolduğunu haber yapmıyor, galiba bir pazarlık söz konusu. Sürekli Hatay valisine ve bölge milletvekillerine ulaşmaya çalışıyorum ama başaramadım. Herkesten yardım bekliyorum, kim ne yapabiliyorsa... Lütfen Aziz’i kurtarmamıza yardım edin” dedi.

  Yıl 1990. Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak mini yüzölçümlü komşusu Kuveyt’i işgal etti. Bu Körfez savaşının ayak sesleriydi. ABD öncülüğündeki bir grup devletin Irak’a saldırmak için hazırlık yaptığı konuşuluyordu. Bir çok gazeteci de Irak’a gitmişti. ABD uçakları Bağdat’ı bombalamaya başladığı gece oradaki tek Türk kameraman Aziz Akyavaş’tı.

  Türkiye ilk saldırıdan sonra yaşananları ondan dinledi. Bu Aziz Akyavaş’ın gördüğü tek çatışma da değildi. Aziz Akyavaş’ın kayıp olduğu haberini duyan meslektaşları da savaş muhabirliği tecrübesine atıf yaparak, kısa zamanda sağlıklı bir şekilde haber almayı diledi.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/12/2012 - 20:20
  Hümeyra Hanım inşallah Aziz Bey sağ sağlim kurtarılır. Benim bir tavsiyem CHP ile temasa geçmeniz. Zira davutoğlunun ilgileneceğini pek sanmam. (zaten ilgilense de faydası olabileceğini sanmıyorum)
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/12/2012 - 19:28
  hükümet bu konuda birşey yapamaz, geçmişte gördük, ama devletin partisi chp, suriyeli yetkililerle görüşerek, sorunu çözer. Allah sabır versin tüm yakınlarına
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/12/2012 - 19:23
  düzgün baba be bu da gol değil malesef her zaman tüm cehapeslilerin yaptığı gibi yine yanlış bilgi sonucu yalnış tahmin durumu..diğer gazetecileri olduğu gibi Akyavaş'ı da bugün bir mülteci kampını ve içindeki camiyi savaş uçaklarıyla bombalayan demokratik esed ordusunun güzide askerleri kaçırdı..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/12/2012 - 18:33
  Muhtemelen hükümetimizin büyük destek verdiği " özgürlük savaşçısı " çeteler , fidye için kaçırmışlardır...
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding