Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Baba haklı

Zeynel LÜLE
5 Aralık 2012
  Kızını görebilecek mi

  Velayet davalarını kazanmasına rağmen 7 yıldır kızı Rüzgâr’ın yüzünü dahi görmeyen baba Haluk Özmen bir dava da Türkiye’ye açtı ve kazandı.

  AVUSTRALYA’da evlenen ve 2001 yılında Rüzgâr adını verdikleri kızları doğan Haluk ve Feriha Özmen (Tanrıkut) çifti 2005’te Avustralya’da boşandı. Annesi Rüzgâr’ı Türkiye’ye kaçırdı. Avustralya 8 kez nota vermesine rağmen Rüzgâr babasına gösterilmedi. Avustralya’da yeniden dava açarak kızının velayetini geri alan baba Haluk Özmen, Türkiye’de de karşı velayet davası açtı ve yine kazandı. Tüm kararlara rağmen kızı Rüzgâr’ın yüzünü dahi göremeyen baba, 2008’de Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu ve 500 bin Euro’luk tazminat davası açtı.

  /_np/7307/18557307.jpg

  TÜRKİYE AİLEYE SAYGIYI ÇİĞNEDİ

  Özmen başvurusunda, kendisiyle görüştürülmesine izin verilmeyen kızının psikolojik ve fiziksel sarsıntı geçirmesinden ve iyi eğitim alamamasından endişe ettiği gerekçesini öne sürdü. AİHM, Ankara’nın, aile ve özel yaşama saygı ilkesini çiğnediğine hükmetti. 7 yıldır kızını göremeyen Haluk Özmen’i haklı bulan AİHM, kızını annesinden almayan Türkiye’yi toplam 17 bin 500 Euro tazminata mahkûm etti.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  06/12/2012 - 6:05
  Bunun bedeli 17500 euro mu sadece?Parayla ifade edilemez hatta belki paha biçilemez... Bu devlet daha kendine çok gelmeli çook!!Şurda adamı 1 gün tutsan 20 sene verir kendi haksız yere 10 yıl tutar döner pardon der anca...Ama bu dünyanın yarını bide öbür tarafı da var ey devletten sorumlu amcalar !
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding