Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Tıp dünyasını heyecanlandıran keşifte Türk damgası

5 Aralık 2012
  Harvardlı Türklerin beyin mucizesi

  ABD'de Harvard Üniversitesi'nde görevli Türk araştırmacılar liderliğindeki mühendisler, MIT ile ortak geliştirdikleri çalışma sonucunda laboratuvar ortamında üç boyutlu beyin dokusu üreterek, büyük bir başarıya imza attı.

  Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Utkan Demirci, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak bilinen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile işbirliği içinde geliştirdikleri bu yeni teknolojinin, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere sağlıklı beyin dokusu üretilmesine yardımcı olacağını belirtti./_np/2936/17802936.jpg

  Harvard Tıp Fakültesi’nde (HMS) doktora sonrası çalışmalarını sürdüren Dr. Umut Gürkan ise HMS Öğretim Üyesi Dr. Demirci ile birlikte liderlik ettikleri bu çalışmanın önemini ve getireceği yenilikleri şöyle anlattı:

  "Bugün birçok doku laboratuvar ortamında üretilebilirken, beyin dokusu üretilmesi çok zor ve çok karmaşık bir doku olarak bilinmektedir. Zira beyin dokusu birçok farklı sinir hücre tipinden ve bu hücreler arasındaki oldukça karmaşık bağlantılardan oluşmaktadır. Bu yeni teknoloji ile üç boyutlu olarak, istenilen geometride ve özelliklerde üretilebilen beyin dokusu ileride tıbben önemli birçok soruya cevap vermekte kullanılabilir. Örneğin, üretilen beyin dokusu, sinir hücrelerinin birbirleriyle üç boyutta nasıl bağlantı ve iletişim kurduklarını anlamamızda yardımcı olacak."

  Bu teknolojiyle üretilen örnek beyin dokuları

  “UMUT” IŞIĞI OLACAK
  Umut Gürkan, mikroişlemci üretiminde kullanılan yöntemlerden esinlenerek geliştirdikleri bu teknolojinin gelecekteki en önemli tıbbi uygulamalarından birinin de sinir sisteminde ve beyinde meydana gelen hastalıkların ve hasarların tedavisinde kullanılması için sağlıklı beyin dokusu üretmek olduğunu söyledi. Gürkan, bu hastalıklar arasında milyonlarca insanı etkileyen Parkinson, Alzheimer, Amyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi nörodejeneratif hastalıklar ile halk arasında inme olarak bilinen iskemik beyin-damar hastalığı, omurilik ve beyin hasarlarının bulunduğunu ifade etti.

  Gürkan, beyin dokusu dışındaki dokuların üretiminde de kullanılabilecek bu teknolojinin, dünyanın hemen hemen her yerindeki laboratuvarlarda kolaylıkla uygulamaya geçirilebilir özelliklere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

  ABD hükümetine bağlı Ulusal Bilim Vakfı (NSF) başta olmak üzere birçok kurum tarafından finanse edilen bu çalışmaya katkı veren isimler arasında MIT'den Doç. Dr. Ed Boyden, HMS ve HMT'de doktora sonrası çalışmalarına TÜBİTAK bursuyla devam eden Emel Sokullu Urkaç ve MIT'de yüksek lisans yapan Burcu Erkmen de bulunuyor.

  Çalışmanın yapıldığı Harvard Tıp Fakültesi'ndeki laboratuvarın üyeleri


  cozbek@hurriyet.com.tr

  Cengiz Özbek

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/12/2012 - 21:14
  orda doktorlara araştırma fonları burda alo 184. bizde mi gitsek? başka yerlerde insanın değeri biliniyor en azından...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/12/2012 - 18:01
  Bana göre hikaye... Sonu görünmeyen ve tam mamül olarak ortaya konulmayan çalışmalara pek kıymet vermem... reklam kokuyor... amerikada bu şekilde reklam yaparak proje parası koparmak ve parayı cukkalamanın bir yolu.. edison ampulu buldu, pastör kuduz aşısını buldu.. bu şekilde çalışma olmalı...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/12/2012 - 16:23
  Teknoloji bu kadar ilerideyken Türk insanı bu kadar zekiyken biz neden elimizdekinin kıymetini bilemiyoruz da elalemin adamı bizim vatandaşımızla bizden daha çok gurur duyuyor.!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/12/2012 - 11:48
  MIT de doktora sonrasi (postdoc) olarak calismalar yapinca bir suru hastaliga care bulunulacagi sanilmasin. O kadar cok hintli ve Cinli var ki amerika'da hepsi de ust duzey bilim adami. Yani kendi calisma gruplari var. Postdoc calismalari yapmak amerikadan cok siradan bir sey.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/12/2012 - 11:06
  Nasilda degerlendiririzki...Adam orda kalmak isteyincede "Vatan haini" ilan ederiz... Tebrik ediyorum basarilarindan dolayi..Nerde kiymetin biliniyorsa orda kalirsin..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/12/2012 - 10:22
  Emily'nin interneti Emine'ninkinden daha yavaş olabilir. Ama Emily tüm gün facebookta dolaşmak yerine bilgisayarında araştırma yapıyor. Emine ise çekilmiş resimlerini facebook'a ne kadar hızlı yüklediği ile övünüyor.
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding