Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Berlin’de görkemli açılış

Murat TOSUN-Ali VARLI/BERLİN
30 Ekim 2012
  Berlin’de görkemli açılış

  Berlin’de yeni Türk Büyükelçilik binası görkemli bir törenle açıldı. Açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da hazır bulundu. Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük dış temsililcik binası olma özelliğini taşıyan binanın açılışına, Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin yanı sıra Berlin’de bulunan yabancı misyon şefleri, eyalet politikacıları da katıldı.

  BERLİN Büyükelçiliği yeni kançılarya binası, 69 yıl sonra Berlin’deki tarihi mekanına geri döndü. Osmanlı döneminde elçilik binası olarak kullanılan arsa üzerinde inşa edilen kançılarya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Açılış için düzenlenen törene Alman hükümeti adına Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle katıldı. Bin 500’ün üzerinde davetlinin yer aldığı görkemli açılışta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış da hazır bulundu.

  TGB’den protesto

  Erdoğan gerginliği

  Erdoğan Almanya'daki Türklere seslendi

  30 MİLYON EURO’YA MAL OLDU

  Yapımına geçtiğimiz yılın temmuz ayında başlanan Büyükelçilik Binası yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal oldu. 3 bin metrekaralik alana sahip yeni bina, Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki en büyük misyon şefliği olma özelliği de taşıyor. Çatısının bir bölümü camla kaplı olan binada 110 kişilik bir sinema salonu ve çok amaçlı kullanım özelliği bulunan büyük bir salonu bulunuyor. Başbakan Erdoğan, Berlin’e haraketi öncesinde grup toplantısında yaptığı konuşmada, Büyükelçiliğin Türkiye’ye yakışır bir elçilik binası olduğunu belirtti.

  OSMANLI MİRASI

  Osmanlı döneminde Almanya’nın başkenti Berlin’de Tiergarten Caddesi ile Hildebrand Caddesi’nin kesiştiği yerde satın alınan bina 1918 yılından itibaren önce Osmanlı Büyükelçilik, ardından da 1923 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik binası olarak hizmet verildi. Bina 1944 yılına kadar büyükelçilik olarak kullanıldı. Ancak 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Berlin’e atılan bombalardan nasibini alan bina yerlebir oldu. 2. Dünya Savaşı’nın ardından 23 Mayıs 1949 tarihinde resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin yeni başkenti Bonn’da Türkiye 1950 yılında yeni Büyükelçiliğini açtı. Büyükelçilik 1950-1999 yılları arasında Bonn’da hizmet verdi. Federal hükümetin 1999 yılında Berlin’e taşınmasıyla Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği de aynı yıl Berlin’e taşındı. Büyükelçilik, Berlin’de altı katlı kiralık bir binada 1999 yılından bugüne kadar çalışmalarını sürdürdü.

   Büyükelçilik binasının teknik özellikleri:

  - Berlin Büyükelçiliği’nin ana giriş kapısı, Bonn’daki elçilik binasının kapısındaki bakırlar kullanılarak yapıldı.

  - 800 kişilik çok amaçlı balo ve konferans salonu bulunuyor. Ancak salon, iki blok arasında kalan ve üstü tamamen camla kaplı galerinin kapılarının da açılmasıyla yaklaşık 2 bin kişiye de hizmet veribelecek.

  - Galeride, yine eski Bonn Büyükelçiliği’nden getirilen ve Bedri Rahmi’nin eseri olan 9 parçadan oluşan bir vitray çalışması yer alıyor.

  - Temeli 2010 yılının ekim ayında atılan yeni Büyükelçilik binasının inşası 24 ay sürdü.

  - Toplam 3 bin 900 metrekalerik temel alanı olan elçiliğin garajı da dahil olmak üzere 10 bin metrekarelik kapalı alan zemini bulunuyor.

  - Binada, video sunumlarının da yapılabileceği 110 kişilik anfi şeklinde konferans salonu yer alıyor.

  - Yeni Büyükelçilik binası’nın iç ve dışa bakan camlarında Selçuklu desenleri hakim.

   

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 1:17
  Gösteriş, şatafat, konusunda çok başarılısınız. Ama bu gösterişin, şatafatın içi dolu olsa keşke. Ambalaj iyi ama içi boş. Türkiyeyi dş politikada takan yok. Binalara değil 30 milyon euro, 30 kat trilyon euro harcasan ne olacak? Para harcamakla gösterişle bir yerlere gelinebilseydi keşke.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 1:16
  hakan cayir malesef turkiye bana fazla birsey vermedi beklemedimde en basiti senin orda konusmak fikirlerini soylemek hatta ve hatta CUMHURIYET BAYRAMINI BILE KUTLAMAYA HAKKIN OLMIYAN BIR YER ADALETSIZLIK ALMIS BASINI GIDIYOR BINALAR TURKIYEYI TEMSIL ETMEZLER INSANLAR EDERLER IYI DUSUN
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  31/10/2012 - 0:29
  10 yil oncesinin buyukelcilikleri,konsolosluklari,ticari ateselikleri ile su andakiler arasinda bir dunya fark var.O diplomat kafali ,halka kapali,10 duvar asarak ulastigimiz tiplerden halka hizmet eden adam gibi adamlar bu gorevlerde.Bu noktada disisleri ve ticaret bakanligini kutluyorum
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/10/2012 - 23:44
  30 milyon euro harcanmis.bu kadar gosterise ne gerek var.o parayi daha uyugun bir ise kullansaniz olmuyormu sayin basbakan.gelin ingiltereyede burdaki tum ulkelerin konsolosluk binalarini gorun.hicbir gosteris yoktur ve ayrica 60m2 gecmez buyuklugu.israfa ne gerek var efenim
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/10/2012 - 23:30
  Adam Berger, bir ülkenin başka ülkelerdeki saygınlığı o ülkeye ait binaların görkemiyle de ölçülür. Sen bu elçilik binası için verilen vergiler haram olsun derken, Londra'da yaşayan arkadaşımız acilen buradaki bina da değişsin diyor. Biraz ufku geniş düşünmek lazım.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  30/10/2012 - 23:25
  Sayin Basbakanim, Norvecteki Oslo buyukelcilik binasi yakinda basimiza yikilacak, bi el atsanizda orayada ufak bir kulube yapsaniz, 5-10 yildir ihaleye cikariliyo, teklif veriliyo, odenek cikmadi diye bir sonraki seneye diye millet kandiriliyo, Bu isi senden baska kimsenin yapacagi yok...
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding