Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Türkiye'nin kabusu

Hürriyet Planet
10 Ağustos 2012
FT Analizi: 'Türkiye'nin kabusu'

Financial Times'ta (FT) bugün, Türkiye'nin dış politikasına ve Kürt sorununa değinen bir makale yer alıyor. "Türkiye'nin kabusu" başlıklı makaleye göre Türkiye, güney sınırında en derin korkularının gerçeğe dönüştüğünü izliyor.

Financial Times'ta yer alan makale şöyle:

Türkiye, güney sınırında en derin korkularının gerçeğe dönüştüğünü izliyor. Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kentlerin kontrolünü devralmasıyla, Ankara, buralarda yeni bir özerk Kürt bölgesinin ortaya çıkması ve Türk bölgesinden de toprak talep etmesi ihtimaliyle yüz yüze geliyor.

Daha da kötüsü, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu, PKK'nın işbirlikçisi olan PYD'nin koalisyonda güçlü bir yer edinmesi olasılığı. PKK şimdi bu durumdan istifade ediyor. Örgüt, genelde olduğu gibi yer yer dağınık saldırılar yerine Türk ordusuna kalabalık gruplar halinde baskınlar düzenlemeye başladı.

Batı, Suriye rejiminin çözülmesinin bu gibi yan etkilerine daha çok dikkat etmeli çünkü Türkiye'ye ve Ak Parti'ye, bu kaosun içindeki istikrarlı bir işbirlikçi olarak her zamankinden çok ihtiyacı var.

Suriye'deki krizin derinleşmesini engellemek konusundaysa Türkiye'nin elinden pek fazla bir şey gelemez. Başbakan Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine sınır ötesi harekât düzenleyebileceklerini ima ediyor, fakat sürekliliği olan bir askeri operasyona kimse sıcak bakmıyor.

Türkiye'nin Iraklı Kürtlerle dost olma politikası da sonuç vermedi ancak Ankara yine de, bölgede etnik ve mezhepsel gerginliğin tırmanışını durdurmak için daha fazla şey yapabilir. Erdoğan'ın yeniden yazılan anayasada kilit önem taşıyan bölgesel özerklik ve kültürel haklar talebine karşılık vermesi gerekiyor.

Dış politikada ise Türkiye'nin Orta Doğulu Sünnilerin bayraktarlığını yapıyormuş gibi görünmemesi gerekiyor. İran'la arasındaki rekabet halihazırda kızışmakta. Bahreyn'e silah satışı da gözlerden kaçmadı.

Türkiye'nin Alevileri, Suriye'de büyük çapta Sünnileri temsil eden ayaklanmaya Ankara'nın taraf tutarak destek verdiği inancında ve bundan rahatsızlık duyuyorlar.

Eğer Türkiye bölge istikrarı için bir güç olacaksa, Erdoğan mezhep ayrılıklarının ötesinde bir lider olduğunu göstermeli.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
10/08/2012 - 17:00
suriye hükümetinin yikma girisimin bedelini ödüyoruz.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
10/08/2012 - 16:55
Suriye olayi gercek liderlik testidir ve maalesef AKP sinifta kalmistir. Eeeeee herkes Ataturk gibi dehaya sahip olamaz.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
10/08/2012 - 16:28
Türkiye bölgeye müdahale etme zorunluluğunu ne kadar ertelerse maliyetinin de her geçen gün daha çok artacağını bilmeli. Hiç kimse siyasi maliyeti üzerine almak istemiyor. Ama hem Türkiye için hemde Hükümet için kaçınılmaz maliyetten kaçmak mümkün değil. Umarım bunu bir an önce herkes görür.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
10/08/2012 - 16:27
Alper Gergin yorumuna katılıyorum.Yalnız benim fikrim olarak yardım etmediğin zaten düşman oluyor da yardım ettiğin de düşman oluyor.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
10/08/2012 - 16:08
yaa adamı böyle yaparlar işte şimdi ingiltere ve amerika türkiyeyi ortada bıraktı sıra o eli kolu çekiştirilen şahsın elini öpmeye geldi..seve seve israilin kucağına geleceksiniz adam kollarını açtı bekliyor:))
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
10/08/2012 - 15:17
kuzey suriye en güzel örnek. hala halkımız orda esad gitsin diye debeleniyo. pkk bayrak dikmiş oraya umurlarında değil adamların..çünkü ne kafa kaldı millette ne beyin.. evlerinin önüne gelseler farkında olmayacaklar.o derece kafa gitmiş bizim halkta
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding