Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

ABD donanması: Türbanlı kadın resimlerini hedef yapmayın

Hürriyet Planet
6 Temmuz 2012
ABD'de tartışma yaratan resim

ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan deniz piyadelerinin atış eğitimlerinde, türbanlı Müslüman kadın resimlerinin hedef olarak kullanılmasının ortaya çıkmasından sonra geri adım attı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, donanmanın türbanlı kadın ve bazı Arapça yazıların bulunduğu resimleri kullanmasının yasaklandığı açıklandı.

The Virginian-Pilot dergisi tarafından yayınlanan fotoğrafta, deniz piyadelerinin atış eğitimlerinde, elinde tabanca, arkasında Kur'an-ı Kerim'den ayetler bulunan bir kadın resminin hedef kağıdı olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi olayla ilgili duyduğu kaygıyı Savunma Bakanı Leon Panetta'ya yazılı olarak iletmişti.

Panetta'ya gönderilen yazıda, resmin kullanılmasının gerek eğitilenler açısından gerekse Müslüman nüfusa sahip ülkeler açısından olumsuz bir mesaj olduğu belirtilmişti.

Bazı uzmanlar bu tür resimlerin kullanılmasının aslında ordudaki dini stereotipleştirilmenin küçük bir yansıması olduğu düşüncesinde.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/07/2012 - 14:58
DRESDEN DRESDEN hangi yanlıştan dönmekten bahsediyorsunuz? Askerler oraya o kadının resmi assa nolur asmasa nolur? Önemli olan kafalarının içi değil mi? O resmi asmak yasaklanmış olsa da o resmi oraya asıp talim yapan adamların kafa yapası aynı kalmayacak mı?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/07/2012 - 14:30
Hemen celallenmişsiniz arkadaşlar ama bu yanlıştan dönmeliyiz diyen de ABD. En azından adamlarda özeleştiri kültürü var. Türkiye'den tek bir yetkilinin böyle bir ayıbı ortaya çıkarıp düzeltilmesi gerekir dediğini hayal edebiliyor musunuz?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/07/2012 - 14:06
Dost Amerika,Müslümanlara ve Müslüman kadınlara hangi duygularla yaklaştığını her fırsatta ortaya koyuyor...Yasaklansa da anladık...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/07/2012 - 14:04
Kadin kadindir turbanli veya Turbansiz. Orada bir turbanli kadin resminin poligonda kullanilmasi tüm kadinlara yapilmis bir hakarettir
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/07/2012 - 14:03
Insanlik adina utanilacak bir durum ve bunun medeni olarak kabul ettigimiz bir ülekde olamasi dahada utanilacak bir durum. Sorumlularin bu sorumsuz davranislari mahakemelerce cok sert bir sekilde cezalandirilmali
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/07/2012 - 13:58
Hiçbir İslam ülkesinin ordusunda,eğitim alanında hedef tahtasına; elinde sağında solunda bir İncil veya Tevrat bulunan bir Hiristiyan veya Yahudi'yi temsil eden bir simge,resim konmaz!Herkes cibilliyetinin gereğini yapar!
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.