Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

'Mistik Deniz Ejderhası' 7 bin metreye dalacak

AA
4 Haziran 2012
'Deniz Ejderhası' rekor dalışında

Çin dünyanın en derin insanlı dalışını yapmak için Mariana çukuruna "Mistik Deniz Ejderhası (Ciaolong)" adlı denizaltısını taşıyan bir oşinografi gemisi gönderdi.

Ulusal basındaki haberlerde bu ayın ortalarında yahut Temmuz başında 7 bin metreye insanlı dalış yapmak üzere Çin'den ayrılan gemide dalışı, 100 civarında bilim adamı yerinde inceleyecek.

Ye Song, Fu Vıntao ve Tang Cialing adlı üç dalgıcın "Mistik Deniz Ejderhasıyla" dalacağı belirtilirken, bilim adamlarının da dalış sırasında alınan deniz dibi örneklerini inceleyeceği kaydedildi.

Ciaolong'un daha önce 3 bin 759 metre seviyesine daldığı kaydedilirken, bu dalış Çin'i ABD, Rusya, Fransa ve Japonya'nın ardından 3 bin 500 metre derinliğin altına inebilen beşinci ülke konumuna getirmişti.

Çin Devlet Okyanus idaresinden Liu Şinçıng, 7 bin metrelik dalışın insanlık tarihinde bir ilk olduğunu söyledi ve bu durumdan kazanılacak birçok deneyim olduğunu vurguladı.

AÇIK BİR KAYNAK OLACAK

Liu ayrıca Çin'in derin deniz dalış teknolojisinin "açık bir kaynak" olduğunu belirtti ve bunun yabancı bilim adamlarının da kullanımına açılacağını ifade etti.

Habere göre, şu ana kadar Rusya ve Japonya 6 bin metre derinliğe ulaşmıştı.

Ciaolong'un baş tasarımcısı Şü Çinan, denizaltının hidrolik basınç sistemlerinin yüksek basınç ve ani ısı değişiklikleri için geliştirildiğini anlattı.

Çin, Ciaolong projesini 2002 yılında başlatmıştı.

Ciaolong'un Temmuz ortasında Çin'e dönmesi bekleniyor.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2012 - 18:04
ROY amerika gerçekten aya gittimi gitmedimi bilmem ama bende olsam diğer ülkelere gerçek ay kaya parçasını vermezdim
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2012 - 13:54
"Kovboylarin" hakkindan "ejderha" gelecek...Lafla aya insanli seyahate,7000 m ye insanli gercek inis yapilabilirse,Cin,ufak da olsa prestij ve belkide bilimsel cok onemli bulgulara sahip olacak!Abd,aydan getirdik diye dunya ulkelerine ay tasi hediye etmisti,hepsi dunya kayasi cikmisti sonradan da..!
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.