Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Çanakkale ve işgalin 400 bin belgesi internette

Sefa KAPLAN
20 Kasım 2011
400 bin belge internette

Çanakkale ve işgalin 400 bin belgesi internette İngiltere Ulusal Kütüphanesi (British Library), Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin olarak arşivinde bulunan 400 binden fazla belgeyi tarihinde ilk kez internet üzerinden kullanıma açıyor. Söz konusu belgeler Çanakkale Savaşı ve İstanbul’un işgal yılları dolayısıyla Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

DÜNYANIN en zengin arşivine sahip kütüphanelerinden birisi olan İngiltere Ulusal Kütüphanesi (British Library), Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin 400 binden fazla belgeyi ilk kez internet üzerinden kullanıma açıyor. Aralarında askerlere ait günlüklerin, kitapların, gazetelerin, haritaların, mektupların, fotoğrafların, madalyaların ve propaganda broşürlerinin de bulunduğu 400 binden fazla belge Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü özellikle Çanakkale Savaşları ve İstanbul’un işgaliyle ilgili yeni belgeler, o döneme ilişkin bilgilerimizi bir kez daha gözden geçirmemizi de gerektirebilir.
100. yıl için
The Observer gazetesinde yer alan habere göre, arşivlerin internete taşınması, 2014’te başlangıcının 100. yıldönümünde anılacak olan Birinci Dünya Savaşı ile ilgili büyük projenin bir parçası. ‘Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak’ ismini taşıyan proje, İngiltere Ulusal Kütüphanesi’nin öncülüğünde İtalya, Almanya, Fransa ve Danimarka’nın da dahil olduğu 12 Avrupa ulusal kütüphanesiyle birlikte yürütülüyor. Projenin amacı, savaşa dair gözardı edilen gerçekleri herkesin bilgisine sunarak savaş karşıtı bir bilinç oluşturmak.
Torunlar görecek
12 Avrupa ülkesinin kendi ulusal kütüphanelerindeki belgeleri internete koymaları ise ayrı bir anlam taşıyor. Böylece insanlar o yıllarda birbirleriyle savaşan ülkelerin ve askerlerin neler düşündüğünü, neler yaşadığını ve belki daha da önemlisi neler hissettiğini birinci el kaynaklardan öğrenebilecek. Birinci Dünya Savaşı’nı yaşayanların neredeyse hiçbirinin hayatta olmadığı düşünüldüğünde, bu belgeler bilhassa torunlar için de çok şey ifade edecek.

 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/11/2011 - 12:18
sordugum soruya ilkokul kitaplarinda yazilanlari cevap olarak gorunce ne kadar cahil ve arastirmasiz bir millet oldugumuzu anliyorum ve inanin bunun icin de uzulmemek elde degil.
beyler birakin resmi tarihi, bize zorla ogretilmek istenen tarihi de, isterseniz biraz dusunun ha, ne dersiniz..
2
6
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/11/2011 - 11:19
Sedat Bey:İngilizler ve Fransızlar ta o zamanlar demokrattı ve siyasetçiler halklarına hesap veriyordu. Anadoluyu uzun süre işgal edip başarısız olmayı göze alamadılar ve zavallı yunanlıları kullandılar. Sonuç hüsran olunca ve oyunları açığa çıkınca kamuoyu baskısı altında geri çekildiler. Oldu mu?
9
1
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/11/2011 - 11:17
BU ASKERLERE HAKKIMIZI NASIL ÖDEYECEGIZ ONLAR BIZIM ICIN SAVASTILAR BIZI ÖZGÜRLÜGE KAVUSTURDULAR BU KAHRMAN ASKERLERE DIKKATLI BAKIN IYI BAKIN NEDEN IYI BAKIN DIYORUM CÜNKÜ BU DÜNYAYA BIR DEYIL BIN DEFA GELSELER YINE BIZIM ICIN SAVASIRLAR

TÜRKLER ÖLÜRLER AMA ÖZGÜRLÜKLERINI KIMSEYE VERMEZLER
19
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/11/2011 - 11:11
Belki Fransizlara ve Italyanlara pastadan pay alacaklari soylenmistir,hani Fiat ve Renault diye yillarca iki markaya bindik ya.Bu secenek hosunuza gider miydi Ersincan bey? Soru sorarken acaba cevabi zaten cebimizde mi tasiyoruz,bizi ikna edecek tek yanit cebimizdeki mi?
10
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/11/2011 - 11:10
Vefasız,nankör ve geçmişte yaşananları maksatlı ve kasden kötüleyen beleşcilere yuh olsun diyorum.Tarihten gelen soylu bir ulusu , başkası diye görmediği topluluklarla kardeşliği tesis ederek, bir ülkenin kurulması için akli dehasını kullanan o büyük önderi bırakın artık,huzur içinde yatsın...
14
0
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding