Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
29 Mart 2015 Pazar 06:07

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Planet Haberleri

Petrol sızıntısı krizinde bilimsel rüşvet skandalı

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
BBC 24 Temmuz 2010
Petrol sızıntısı krizinde bilimsel rüşvet skandalı
Amerikan Profesörler Birliği’nin başkanı, BP’yi Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntıyla ilgili davada savunmaya yardımcı olması için en başarılı bilim insanlarını ve akademisyenleri 'satın almaya çalışmakla' suçladı.

Başkan Cary Nelson, “Bu dev şirket, bilim insanlarının sessizliğini satın almaya çalışıyor” dedi.

 

Şu ana kadar 300’den fazla hukuki davayla karşı karşıya kalan BP, tek yaptığının eldeki gizli verileri korumak olduğunu ifade etti.

 

Petrol devi, bu kadar çok federal davayla karşı karşıya olduğu için böyle bir gizliliğin normal olduğunu savunurken, bilimsel verilerin tartışılmasına engel olmak gibi bir niyeti olmadığının altını çizdi.

 

AÇIKLAMA YAPMALARI YASAK

BP, daha önce yaptığı açıklamada “Meksika Körfezi’ndeki kaynaklarla ilgili uzmanlık sahibi” birçok bilim insanını işe aldığını duyurmuştu.

 

BBC’nin BP’nin bilim insanlarıyla imzaladığı anlaşmalardan birini ele geçirdiğini bildirdi. BBC’nin elindeki belgeye göre bilim insanları BP için yaptıkları araştırmaların sonuçlarını yayımlamaları ya da elde ettikleri verilerle ilgili olarak önümüzdeki en az üç yıl ya da en azından ABD hükümetinin BP’nin körfezi temizleme planına tam olarak onay verene kadar açıklama yapmaları yasak.

 

Belgede, bilim insanlarının diğer kurumlar için araştırma yapabilecekleri ancak bunun BP için yaptıkları çalışmalarla çakışmaması gerektiği de belirtiliyor. Anlaşmada ayrıca bilim insanlarının anlaşma yapmadan önce BP avukatlarından fikir almaları şartı konuyor.

 

“FAZLASIYLA RAHATSIZ EDİCİ”

BP’nin teklif götürdüğü bilim insanlarından biri olan University of South Alabama’dan Russ Lea, anlaşmanın bazı maddelerinin “fazlasıyla rahatsız edici olduğunu” söyledi. “Biz temel şartlarımızı belirledik. Yaptığımız araştırmada verilerin kontrolü, şeffaflık ve verileri başka uzmanlarla paylaşma hakkı bizim elimizde olacaktı. Bunları söyleyince gittiler ve bir daha da BP’den haber alamadık” dedi.

 

Amerikan Profesörler Birliği Başkanı Nelson, BP’nin bilimsel araştırma üzerindeki kontrolünün kendilerini kaygılandırdığını ifade etti. Nelson, “Felaketi değerlendirme, kamu politikası belirleme ve ülke olarak bu konuda kararlar alma kapasitemiz bu koşulları değerlendiren araştırmacıların sessizliğinden etkilenebilir” dedi.

 

Nelson durumu, “BP’ye karşı ABD halkı” olarak nitelendirdi. Öte yandan BP yaptığı açıklamada, “kurumun bilimsel verilerle ilgili olarak akademisyenler üzerine kısıtlama koymadığını” belirtmişti.

 

SAATİ 250 DOLAR

Ancak çevre konularında uzman New Orleanslı avukat Joel Waltzer, kontratı inceledikten sonra BP’nin açıklamalarının metinle tutarlı olmadığını ifade etti. Waltzer, “Bütün süreci BP kontrol ediyor. Kamuoyunu verilerden ve hak ettikleri şeffaflıktan mahrum bırakıyorlar” dedi.

 

Ancak BP’yle çalışmaktan memnun olduğunu söyleyen bilim insanları da var. Örneğin Louisiana Eyalet Üniversitesinden Irv Mendelssohn, “Eğer doğal kaynaklarla ilgili bir kuruma danışmanlık yapsam daha farklı bir iş yapıyor olmazdım. Ben nesnel görüşümü sunuyorum” dedi.

 

Bu arada BP’nin teklif götürdüğü bilim insanlarından bazılarına hizmetleri karşılığında saatte 250 dolar teklif edildiği belirtiliyor. Ancak Mendelssohn, normal koşullarda verdiği danışmanlık hizmetinin ücretinin saatini 150 ile 300 dolar arasında belirlediğini, bu rakamda olağanüstü bir şey olmadığını ifade etti.  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
esra aslan 23/07/2010 - 16:15
gırinpis üyeleri nerede sorarım size?sinopta termik santral istemeyen ,istemediğini anlatmak için kaleye tırmanan üyeler kalede asılı mı kaldı aceb?
bp dünyayı yok ederken sadece bilimi değil,medyayı değil birde çevrecileri satın almış olmalı ki grinpisden ses çıkmıyor.
grinpis er meydanına!!!!!!!
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH