Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 13:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Planet Haberleri

İran'ın askeri gücü Türkiye ve İsrail'e yetmez

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yedioth Ahronot 22 Nisan 2010
İran'ın askeri gücü Türkiye ve İsrail'e yetmez
ABD’nin CIA ve NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ile birlikte en büyük istihbarat örgütlerinden biri olan ve askeri alanda istihbarat yapan Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), yeni raporunda İran ordusunun Türkiye ve İsrail ile başa çıkamayacak kadar verimsiz ve donatımsız olduğunu savundu.

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesi DIA’nın hazırladığı raporu ele geçirdi. Habere göre, Savunma İstihbarat Ajansı İran’ın askeri gücü hakkında hazırladığı raporu bu hafta başında Senato’ya sundu.

 

DHA’nın çevirisine göre raporda, “İran ordusu 20 milyona yakın asker gücüne rağmen, İsrail ve Türkiye gibi ülkelerin ordularıyla baş edemeyecek kadar etkisiz ve donatımsız” denildi.       

 

İran ordusunun başlıca görevinin rejimi korumak ve ABD ile İsrail’i saldırıdan caydırmak olduğu ifade edilen raporda, İran’ın askeri stratejisinin caydırıcılık, asimetrik karşılık verme ve yıpratmaya dayandığı belirtildi.

 

Raporda, İran’ın nükleer programının da benzer şekilde caydırıcı amaçlı olduğu belirtilerek,

“İran’ın nükleer programı ve nükleer silah geliştirme kapısını açık tutma arzusu, caydırıcılık stratejisinin odak noktasını oluşturmaktadır” görüşüne yer verildi.      

 

Rapora göre, İran’ın asker gücü oldukça büyük olmasına rağmen, iyi eğitilmiş ve gelişmiş silahlara sahip ABD ve müttefiklerinden gelebilecek doğrudan bir saldırıya karşı koyamayacak kadar verimsiz durumda. Buna göre, İran ordusu sadece zayıf komşularından gelebilecek tehditleri caydırabilecek ya da bu tehditlere karşı koyabilecek kapasitede.                       

 

Raporda İran ordusunun elinde bulunan tank, zırhlı personel taşıyıcı, savaş gemileri ve uçakların durumuna da yer verilerek, İran hava kuvvetlerinin 10 yıldan uzun bir zamandır tek bir yeni uçak almadığına dikkat çekildi.  Yorum Sayısı 3 / 145     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
oktay esmer 27/04/2010 - 14:07
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAK GEREKİRSE BİZDE TANK TOP VE TÜFEKTEN BAŞKA BİŞEY YOK, İRANDAYSA UZUN KISA MENZİLLİ ÇEŞİT ÇEŞİT FÜZELER, ROKETLER, VE KENDİ GELİŞTİRDİKLERİ BİR ÇOK SİLAH SİSTEMLERİ VAR, BAŞA ÇIKMAMIZ İMKANSIZ, BIRAKIN ZATEN GEREĞİ YOK O BİZİM KOMŞUMUZ ...
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %20
serdar elcim 22/04/2010 - 21:09
uyanıklar bize gaz veriyorlar akılları sıra din kardeşimizemi kurşun sıkacağız sonra bunun hesabını ahirette nasıl veririz inanmayanlar bunu anlamaz ama ben onlara atsam atsam ancak çiçek atarım
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
mutta kartal 22/04/2010 - 18:59
israilin hamasa gucu yetmiyor iranami yetecek bos versene
Çok İyi %23 İyi %18 Normal %19 Kötü %18 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
mutta kartal
YÜCEL ONAN
HÜR TÜRK
Tayfun Torunoğlu
CUMHURİYETKIZI SELMAB
ugur öneş
Mehmet Donertas
selçuk tetik
Kemal Ersöz
yener çiçektaş
kadir yalin
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 145     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH