Gündem Haberleri

  Planet’i Fransızlara 40 milyon dolara sattık, yeni yatırımlara yelken açtık

  Hürriyet Haber
  18.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Teknoloji Holding’in ödeme sistemlerinde çalışan Planet, 40 milyon doların üzerinde bir fiyatla Fransız Ingenico’ya satıldı. Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, Planet’in satışından elde edilen gelirin, yeni yatırımların finansmanı amacıyla kullanılacağını söyledi.

  TEKNOLOJİ Holding şirketlerinden Planet’in yüzde 100’ü, elektronik ödeme sistemlerinde faaliyet gösteren Fransa merkezli Ingenico’ya satıldı. Satış rakamının 40 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, Planet’in satışından elde edilen gelirin, yeni yatırımların finansmanı amacıyla kullanılacağını bildirdi. Planet’ten yapılan açıklamada satış anlaşmasının 13 Temmuz 2007’de, Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay ve Ingenico CEO’su Amedeo D’Angelo ile Ingenico üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda gerçekleştiği belirtildi. Satışa, Planet’e ek olarak, Teknoloji Holding grup şirketlerinden, saha ve onarım hizmeti veren Teknoser’in POS onarım bölümünün Ingenico’ya devrinin de dahil edildiği kaydedildi.

  BÖLGENİN MERKEZİ YAPACAĞIZ: Ingenico CEO’su Amedeo D’Angelo, Planet’in kısa sürede elde ettiği önemli başarı ile stratejik ortaklarından biri olduğunu ve Türkiye’nin kendileri için önemli bir merkez haline geldiğini söyledi. Yeni dönemle birlikte Türkiye ile ilgili hedeflerini büyüttüklerini ifade eden D’Angelo şunları dile getirdi: "önümüzdeki 10 yıl içinde ödeme sistemlerinde büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Son dönemde Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da büyük bir büyüme yakaladık. Türkiye’de de Teknoloji Holding grup şirketleri Planet ve Teknoser ile bugüne kadar çok başarılı bir iş ortaklığı yaptık. Planet, güçlü ve güvenilir yapısı, Türk bankacılık sektöründeki güçlü konumu ve tecrübesi, Ar-Ge odaklı ekibi ve profesyonelliği ile bulunduğu bölgede çok önemli başarılara imza attı. Biz, gerek Türkiye’nin stratejik konumu, gerek bankacılık sektörünün bulunduğu nokta, gerekse Planet’in başarısı ve sahip olduğu potansiyel ile Türkiye’yi yakın bölgelerdeki iş planlarımız için bir merkez haline getirmeyi planlıyoruz."

  PLANET 10 YILDA HIZLI BÜYÜDÜ: Emin Hitay, elektronik ödeme sistemleri konusunda çözüm sunan, grup şirketlerinden Planet’in, 10 yıl gibi bir sürede Ingenico’nun tüm dünyadaki satışlarının yaklaşık yüzde 5’ini gerçekleştiren, Türkiye’de yüzde 30’luk paya ulaşan şirket olduklarını vurguladı. Hitay, Planet’in en önemli ayırıcı özelliğinin, donanım sağlayıcı olmanın ötesinde; bankacılık sektörü için proje geliştiren bir Ar-Ge merkezi haline gelmesi olduğunu belirtti.

  Ingenico’nun dünya pazar payı yüzde 24

  ELEKTRONİK ödeme sistemlerinde, POS üretimi ve satışında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Ingenico, dünyada yüzde 24 pazar payı ile bankacılık, perakende, akaryakıt, ulaşım, sağlık ve kamu sektörlerine çözüm üretiyor. Firma 1.300 çalışanı, dünyanın her yerine dağılmış ofisleri, iş ortakları ve satış kanalları ile EMV ve akıllı kart sistemleri üzerine çalışıyor. Firma, yıllık cirosunun yaklaşık yüzde 8’lik kısmını ARGE faaliyetlerine ayırarak GPRS, Biometri, Bluethooth gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı