Gündem Haberleri

  Plaket yerine ağaç dik

  Hürriyet Haber
  13.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, törenlerde plaket vermek yerine, ağaç dikilmesini istedi.

  Bostancıoğlu, merkez ve taşra teşkilatında, bakanlık çalışanlarına plaket verilmesini yasakladı. Hemen her törende plaket verildiğini kaydeden Bostancıoğlu, ‘‘Herkese plaket veriyorlar. Ben de bunu yasakladım. Bana da vermesinler’’ diye konuştu.

  Plaket vermek yerine ağaç dikilmesini isteyen Bostancıoğlu, ‘‘Benim şu anda 11 dikili ağacım var. Plaket yerine, o günün anısına bir ağaç dikmek çok daha faydalı’’ dedi. Bostancıoğlu, 12. ağacın Gölbaşı'ndaki Adnan Güneşoğlu Eğitim Teknolojileri Kampusü'ne dikileceğini de kaydetti.

  Bostancıoğlu, eğitime katkıda bulunan hayırseverlerin söz konusu yasağın dışında olduğunu, onlara şükran, onur veya teşekkür belgeleri verileceğini sözlerine ekledi.

  YÖK destek değil, köstek

  DYP Kahramanmaraş Milletvekili ve YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, ‘‘YÖK, sadece planlama ve koordinasyon görevine dönmedikçe, üniversitelere destek değil, köstek olacaktır’’ dedi.

  Başkanlığını Prof. Dr. Memduh Yaşa'nın yaptığı SİSAV (Sosyal Siyasal Araştırmalar Vakfı) tarafından perşembe günü düzenlenen 'YÖK'ün Geleceği' konulu konferansta Sağlam, YÖK'e yöneltilen eleştirilerin ‘Üniversiteler üzerinde merkezi bir otorite ile baskı kurmak’ konusunda yoğunlaştığını vurguladı.

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası salonunda düzenlenen konferansta, son 5 yıldır öğretim üyesi yetiştirme konusunda uygulanan programların adeta 'iflas ettiğini' ileri süren Sağlam, öğretim üyesi maaşlarının da dünya ortalamalarının çok gerisinde kaldığını, bu nedenle de devlet üniversitelerinden özel üniversite ve vakıf üniversitelerine doğru bir öğretim üyesi erozyonu yaşandığını vurguladı. Sağlam, YÖK'ün yeniden planlama ve koordinasyon işlevini kazanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı