Gündem Haberleri

  Plakçılara uyarı mührü

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eminönü Belediyesi, İMÇ Çarşısı'ndaki 600 işyerini işletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürledi.

  MÜZİK dünyasının beynini oluşturan Unkapanı Plakçılar Çarşısı'nda yaklaşık 600 işyeri, uyarı amacıyla Eminönü Belediyesi tarafından mühürlendi.

  Sabah erken saatlerde işyerlerine gelen çarşı esnafı kapılarını mühürlenmiş buldu. Bazı dükkün sahipleri yaklaşık 250 milyon liraya ödeyerek işletme ruhsatını aldı ve mührü söktü. Çoğunluk ise uygulamaya tepki gösterdi. Esnaflar piyasanın durgunlaştığı bir dönemde böyle bir uygulama yapılmasını protesto ederek ‘‘Belediye parası kalmadığı zaman bizlere geliyor, akıl almaz şekilde ceza ve soygun gibi para alıyor. Fiyatlar yükseldiği için satışlarımız çok düştü. Birçok işyeri iflas etti. Bu ortamda istenen parayı karşılamak için satış yapmamız gerek, bizi rahat bıraksınlar’’ dedi. Esnaf belediyenin bu yolla çarşıdan 1.5 trilyon lira haksız gelir elde edeceğini ileri sürdü.

  Belediye yetkilileri ise yeni yasaya göre ilçede faaliyet gösteren esnafın belediyeden işletme ruhsatı alması gerektiğini belirtti. Ruhsat almayan işyerlerinin ‘‘ikaz’’niteliğinde kapılarının mühürlendiğini açıkladı. Bedelini ödeyip ruhsat almayan firma sahiplerinin dükkanlarının ise bir süre sonra kapatılacağı öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı