"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

Plakêtim oldu!

Hiiiç aklıma gelmezdi. Asla gelmezdi. Gerçekten gelmezdi.

Ama oldu.

 

Hayat sürprizlerle, mucizelerle dolu diye boşuna demiyorum size.

Hayat sürprizlerle dolu!

 

Bir şeyleri yapmaya başlarken, asla karşılık bekleyerek başlamayacaksın diyorum size.

Karşılık bekleme!

 

İnsan bazen, yapıp denize attığı iyiliklerden dolayı kendini enayi gibi hissediyor evet... Ama öyle beklenmedik, öyle inanılmaz minik ama dev mucizeler oluyor ki bir anda, ister istemez “var bu işte bir iş!” diyorsun mutlaka.
İyiliği yap at denize at, hiç korkma!

 

***

 

5 yıl önce, kadın kadına bir çay muhabbeti sırasında, gurbet ellerde bir başımıza olmanın verdiği çaresizlik ve yalnızlıkla, ne yapsak da birbirimizle her daim şu Allah’ın çölünde iletişim halinde olsak diye kafa patlatırken, “Yahoo yazışma grubu kuralım, aklımıza gelen yemek tarifinden, doktor tavsiyesine, gidilecek restorandan, çocuk buluşturma saatine kadar kayda alalım!” şeklinde fikir attık orta yere. Ben de, eve gidince, herkese “Eee ismi ne olsun? Önerin oylayalım, demokratik olsun!” diye mesaj attımdı. Balin’in önerdiği “Sultans of Dubai” ismi kazandı oylamayı. Aynı gün, 21 Kasım 2004’de kurdum grubu. Alt tarafı yahoo yazışma grubu... idi o zaman gözümüzde.

 

Aman tanrım ne hallere geldi o grup, ne büyük işler yapar oldu, nasıl bir iletişim ağı haline geldi aramızda, anlatamam size. Çocuğu ateşlenenden tutun, hediye fikri sorana, yemek tarifinden, sakıncalı doktora, telefon adres bilgisinden, iş kurma bilgisine; ankete, toplu terapiye artık aklınıza ne gelirse paylaşıyoruz sanal âlemde.

 

Samimice...

 

Yeni gelen arkadaşlarımıza, “Kasma geçer bu zor günler!” diyoruz hep birlikte.

 

O gün 7 kadın ile başlayan grup, oldu bugün 491 kadın!

 

Sultans of Dubai kadınları, kendi kendilerine, hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan, tamamen özgürce ne işler yaptı, yapıyor; ne hayırlar işledi işliyor! Susuyordum ben bu konuda ama artık yeter, yazmaya karar verdim. Tutamayacağım kendimi. Çünkü siz de görün ve yapın istiyorum. Siz de dünyanın neresinde olursanız olun, güvenin güçbirliğine, verin elele bir şeyler yapın istiyorum! İster 1 kişi, ister 1000 kişi, farketmez ki. İş niyet meselesi! Niyetin varsa; pürüzlere, bıdı bıdılara, taş koyanlara, moral bozanlara hiiiç takılmazsın, hedefe kitlenip sonuca bakarsın.

 

Sultanlar bunu yapıyor işte.

 

28 Ekim 2007’ de Zabeel Park’ taki geleneksel kitap gecemizde uçuşan fikirler sonucunda, hayır işleri yapmaya karar kıldık. O geceden geçen haftaya kadar, Aralık 2009 itabariyle, sadece Sultans of Dubai kadınlarının gönüllü çabaları ile;

 

Yok parkta piknik yaparak,

Yok evde çocuklara kek ve kurabiye süsletip kermeslerde Türk yemeği yanında tatlı niyetine satarak,

Yok aramızdan bir arkadaşın evinde gece düzenleyerek

 

35 bin dolarlık para yardımı yapabilmişiz.

 

Düşünebiliyor musunuz, 2 senede 35 bin dolar!..

 

Yardımlar nerelere mi gitti?

 

Lösev’e, Mardin Çıplaklı Köy Okulu’na, Baba Beni Okula Gönder kampanyasına, BAE Kızılay’ına, ve en son olarak bir Sultan arkadaşımızın bizlere evini açıp “Size simit yaparım, yeter ki bağış toplayalım!” demesiyle hazırladığı kahvaltıda, sabırla hayata bağlanmak için herkesten yardım bekleyen minik Berrak için kampanyaya! Sırf o “Simitli” kahvaltıda 2500 dolar toplandı ve para hesaplarına yollandı bile.

 

Yaptığımız tüm etkinliklerde;

Bilgi Dubai Grubu,

Türk İş Konseyi,

İstanbul Flower Restoran ve

Pınar Et bizlere çok yardım etti. 

 

O alt tarafı yazışma grubu dediğimiz ekibin bu özverili ve inatçı çabası, ilk defa Türk İş Konseyi tarafından fark edilip ödüllendirildi. O kadar duygulandım ki, ellerim titredi. Grup adına ben, Nükhet ve Elif aldık plakêtimizi kucağımıza.

 

Ama bana sorarsanız ben bu plaketi hak etmedim. Grubu kurdum ama, işin devamını getiren, kendini resmen bu işe adayan başta:

 

Nükhet Dora, Şerife Türkel, Demet Şen, Asuman Davies, Haydee Wilkinson, Özge Ferhatoğlu, Dilek Ongan, Elif Davud, Elvan Ediş, Ayşen Gilroy, Kadriye Çavlak, Rosella Karabacak, Şenay Kuseyri olmak üzere, isimlerini unuttuysam diye şu anda panik yaşadığım tüm Sultan arkadaşlarımız hak etti!

 

Ne zaman “Haydi Sultanlar!” dedikse, anında hepsi yardıma koşarak geldi.

 

Sayenizde!

 

Saygı ile eğiliyorum önünüzde.

 

İyi kadınlar olduk biz ve iyi insan olmayı çocuklarımıza miras bırakıyoruz gördünüz mü!

 

Çok şükür bu günlere.

 

Haydi!

 

Bu satırları okuyanlar,

 

Sıra sizde.

 

Yonca

“Sultanbaşı” 

X