« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Plaj voleybolu 'zirvedeydi'

Yaz aylarının en popüler sporu plaj voleybolu 17-18 mayıs günleri Antalya Perlamare Hotel’de masaya yatırıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

2 Gün süren ve toplam 54 kişinin katıldığı toplantılarda plaj voleybolunun tüm sorunları tartışıldı, beklentiler saptandı ve hedefler açıklandı. Ülkemizin tek Plaj Voleybolu Antrenörü olan Akay Doğu yaptığı sunumla Plaj Voleybolumuzun reformu için “Alman Modeli” önerdi ve bu modeli tanıttı. Hasan Uğur Epirden Hocaya çok iş düşmesi normaldi ve sık sık söz aldı ve özellikle bazı sıkıntıların ve yanlışların altını çizdi. Bunlar arasında en önemlileri, Plaj Voleybolu organizasyonları için alınan TVF payları, korsan turnuvalar, sporculara Milli hedef gösterilmesi, ödüllerin cazip olabilmesi için halen pasif kalan sponsorların iştahlarının kabartılması için liglerde oynayan popüler voleybolcuların katılımlarının sağlanması için resmen gizli yasak uygulayan kulüp idareci ve antrenörlerinin gerekirse mecburi kurallarla ve yönetmelik değişiklikleriyle plaj voleyboluna yönlendirilmeleri hususu, Pilot bölgelerin seçilmesi ve çalışmaların başlatılması ve de özellikle daha duyarlı ve çalışkan bir plaj voleybolu kurulunun teşkili, organizasyonların çoğalması ile de halen görev bekleyen 88 plaj voleybolu hakeminin piyango bekler gibi atama beklemelerine de son verileceği, beldelere ve plajlara verilecek önem ve destekle 3-5 yılda bu spor dalının lisanslı sporcu potansiyelinin en az futbolun sporcu sayısına yaklaştırılabileceği konusunda sıraladığı düşünceleriydi.

“Plaj voleybolunda patinaj yapıyoruz” cümlesi bu “zirve”nin anlam ve önemini açıkça ortaya koyarken, TVF Plaj Voleybolu Komitesi hakkındaki düşüncelerinin ne kadar doğru olduğu TVF Plaj Voleybolu Kurulu üyelerinden birinin bile bu denli önem taşıyan bir toplantıya katılmayışıyla ortaya çıkmış oldu. Ancak “zirve”nin 2 ağır topu vardı ki, bu eksikliği tamamen ortadan kaldırmaya yetti.

TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık ve TVF Eski Başkanı Naci Bayamlıoğlu zaman zaman tıkanan ve geçit bulamayan toplantı anlarında araya girerek yaptıkları konuşmalardaki fikirleriyle toplantıyı toparlayıcı rol oynamaları çok olumlu rol oynadı. Bu ikiliye zaman zaman  TVF Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Bayamlıoğlu da katıldı. Erol Ünal Karabıyık Plaj Voleyboluna çok büyük destek vereceklerini ve kısa zamanda sıralanan tüm beklentilerin yerine getirileceği müjdesini verdi ve “Bunu yapacak güç ve para bizde var.“ dedi.

Toplantıyı bir orkestra şefi gibi yöneten, zaman zaman tecrübesi ile aralara girerek yönlendiren İlker Çeteci’nin yanı sıra ülkemizin plaj voleybolu kalesi olarak bilinen Taşucu Belediye Başkanı Ali Şahin, Finike ve Eğirdir Belediyesi Başkan Vekilleri, EPİRDEN BEACH VOLLEY’in mümtaz hocalarından Mehmet Ata, ülkemizin plaj voleybolu Tatil Köyü olarak anılan KASTALİA’nın sahibi Mehmet Ali Kuyumcu tecrübe ve görüşleriyle tartışma alanlarını zenginleştirdiler.

Toplantıya EPİRDEN BEACH VOLLEY tam kadrosuyla eksiksiz katılırken, davet edilen bazı ilgili kişilerin yokluğunun kendisine sorulması üzerine Epirden Hoca 'Canları sağ olsun' demekle yetindi.
 
Bu arada Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, “ZİRVE” öncesi Hasan Uğur Epirden'i makamında kabul etti ve 1 saat süren görüşmede Antalya Valisi olarak plaj voleyboluna her türlü desteği vereceğini vurguladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz