Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'PKK'ya silah takviyesi yapın'

  Hürriyet Planet
  22 Temmuz 2012 - 12:01Son Güncelleme : 22 Temmuz 2012 - 14:28

  Suriye'nin kuzeyinde Kürt örgütler, yönetim boşluğundan faydalanarak kasabalarda "otonomi" ilan ederken, Jandarma Genel Komutanlığı'nın Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştığı ilginç bir rapor ortaya çıktı.

  Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın özel haberine göre, Jandarma Genel Komutanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) gönderdiği özel raporda, Beşar Esad yönetimince Suriye Gizli Servisi El Muhaberat’a verilen talimat doğrultusunda PKK’ya silah ve mühimmat takviyesi yapıldığı bildirildi.

  Raporda, terör örgütüne gerek mali destek gerekse organizasyon desteği veren Suriye vatandaşlarının isimlerine de yer verildi. Örgütün Ayn Al Arap ve Afrin bölgelerinde iki silah deposonun bulunduğu ileri sürüldü. 

  Esad yönetiminin, emrindeki Suriye Gizli Servisi El Muhaberat’a, “ülkede faaliyet gösteren PKK’ya silah ve mühimmat desteğinde bulunması” yönünde talimat verdiğinin saptandığı bilgisine yer verildi.

  PKKya silah takviyesi yapın SURİYE’Yİ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLEYECEK PLAN

  İKİ AYRI SİLAH DEPOLARI VAR
  Bu destek sonrasında terör örgütünün, Ayn Al Arap ve Afrin bölgelerinde silah depolarının oluşturulduğu da vurgulanan raporda, Haseki bölgesi ve çevresinde, sayıları 200’ü bulan PKK’lının faaliyetlerini “Halk Kitleleri” adı altında devam ettirdiği kaydedildi. Bu çerçevede örgütün; Afrin, Resul Ayn, Ayn Al Arap, Halep, Kamışlı ve Dirbesiye bölgelerinde Halk Kitleleri faaliyetleri yürüttüğü belirlendi.

  Suriye’de örgütün henüz bir askeri kampının olmadığı bilgisine verilen raporda, buna karşın Halep ve Şeyh Mahsat bölgelerindeki Kürt siyasi evlerinde, PKK’lılara siyasi eğitim verildiği bildirildi.

  ÖRGÜT DESTEKÇİSİ SURİYELİLER
  Raporda, PKK unsurlarına destek veren Suriyelilerin de isimlerine tek tek yer verildi. Bu kapsamda, Suriyeli Ahmet Ş.A. adlı kişinin örgüte mali destek verdiği, Tall El Abyad bölgesinde Hanifi H. ile oğlu Ali H.’nin örgütün bölgedeki faaliyetlerini ve çalışmalarını organize ettikleri kaydedildi. Raporda, Suriye’de yaşayan, Kürt asıllı olan ve aynı zamanda kaçakçılık faaliyetleri içinde bulunması nedeniyle PKK’ya yakınlığıyla bilinen; Çavuş lakaplı Salih, Enver, Muhammed Emin ve Vahit isimli kişilerin PKK’ya destek verdikleri bildirildi.

  Tall El Abyad bölgesinde örgütün para toplama, yardım-yataklık ve lojistik yardım çalışmalarının devam ettiği saptandı. Raporda, söz konusu bölgede PKK’lıların yol arama kontrol noktası oluşturduğu ve pikap türü araçlarla silahlı devriye faaliyetlerinin yürütüldüğünün tespit edildiği belirtildi. Söz konusu rapor doğrultusunda EGM kendi birimlerini bilgilendirdi. EGM, özellikle Suriye ile sınırı olan bölgelerdeki önlemlerin artırılmasını sağladı.

  ESAD TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMIŞTI
  Cumhuriyet gazetesine konuşan Esad, PKK'ya destek verdiğine yönelik iddiaları yalanlamıştı. Suriye Devlet Başkanı " Biz Suriye’de kendi içimizdeki olaylarla uğraşırken işimizi gücümüzü bırakacağız ve birilerini götürüp Türk halkına zarar vereceğiz. Bu ne kadar mantıklı ki? Türkiye’de bir güvenlik boşluğu var. Bu da AKP hükümetinin iç ve dış politikalarının sonucu. Sorununuzu dışarıya ihraç ederek başkalarını suçlamak kolay bir söylemdir." demişti.

  İddiaları ortaya atanlara "Kanıtlarınızı ortaya koyun" diyen Esad, Şam yönetiminin güçsüzleşmesinin bağımsız Kürt devletlerinin kurulmasını tetikleyebileceğini belirtmişti.

  Öte yandan Suriye yönetimi de 16 aydır devam eden silahlı isyanlar nedeniyle komşu ülkeleri suçluyor. Şam yönetimine göre, silahlı muhalifler Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan tarafından silahlandırılıyor ve Suriye'ye gizlice sızarak terör eylemleri düzenliyorlar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı