Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK'ya büyük darbe: 18 kişi tutuklandı

  Ferit DEMİR/TUNCELİ / DHA
  02 Temmuz 2007 - 19:25Son Güncelleme : 02 Temmuz 2007 - 19:25

  Tunceli Pülümür karayolunda, PKK'lı teröristlerin yerleştirdikleri bombayı uzaktan kumandayla patlaması sonucu 3 güvenlik görevlisinin şehit olmasının ardından başlatılan operasyonlarda, eylemi gerçekleştiren teröristlere malzeme sağlayan ve örgütle ilişkisi olduğu belirlenen 18 kişi tutuklandı.

  Tutuklananların evlerinde yapılan aramada bomba ve patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.
  Tunceli merkez, Pülümür, Çemişgezek, Hozat ve Mazgirt ilçelerinde başlatılan operasyonlar kapsamında son 2 gün içinde terör örgütü PKK ile ilişkisi olduğu belirlenen 21 kişi, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarla birlikte, bir bomba ve bombayı ateşleyeme yarayan düzenek, 100 kilodan fazla amonyum nitrat, uzaktan kumandalı bombaları patlatmak üzere kullanılacak olan 2 cep telefonu ve sim kartları, uzaktan kumandalı bombayı patlatmaya yarayan 2 uzaktan kumanda, saatli bomba yapımında kullanılan 9 dijital saat, bomba düzeneklerinde kullanılmak üzere alınan 50 pil, çok miktarda koli bandı ile bol miktarda yaşam ve gıda maddesi ile ilaçlar ele geçirildi.

  TERÖRİSTLERE MALZEME SAĞLIYORLARDI
  Ele geçirilen 2 kullanılan uzaktan kumandanın, Pülümür yolunda, 3 güvenlik görevlisinin şehit olduğu uzaktan kumandalı bombalı saldırıda kullanılan düzenekle aynı olduğu belirlendi. Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, adliyeye sevk edilen 21 kişiden 18'inin ‘terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçlarından tutuklanıp cezaevine konulduğu kaydedildi. Açıklamada, tutuklananlar arasında bulunan bazı kişilerin, son olarak Pülümür karayolunda 3 güvenlik görevlisinin şehit olduğu bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist grupla direkt bağlantılı olduğu ve teröristlere bomba yapımında kullanılan malzemeleri de temin ettikleri belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı