Gündem Haberleri

  PKK'nın kötü çocuğu

  Hürriyet Haber
  08.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'nın üst düzey yöneticileri, bir zamanlar beraber savaştıkları Şemdin Sakık hakkında demediklerini bırakmıyorlar. Barzani'ye sığınan Sakık'ı ihanetle suçlayan PKK'lılar, ‘‘Terbiyeden yoksundu, kontra, hırsız, gaspçı olduğu söylendi ama Apo onu affetti. Çelişkilerinin kaynağında ahlaksızlık yatıyor’’ diyorlar.

  PKK'nın üst düzey kadroları yıllardır birlikte mücadele verdikleri, örgütten kaçarak Mesud Barzani'nin Kürdistan Demokrat Partisine sığınan Şemdin Sakık'ın kişiliği ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundular. Merkez komite üyesi Nizamettin Taş, Sakık'ı kontra, hırsız, gaspçı ve zampara olarak değerlendirirdi. Taş, Şemdin Sakık'ın teslim olmasının Sırrı Sakık, Ahmet Türk ve A. Melik Fırat gibi kişilerin HADEP'te yapmak istedikleri olayın örgütteki yansıması olduğunu söyledi. MED TV'ye canlı telefon bağlantısı ile katılan ve adı Sakık ile birlikte KDP'ye sığınan örgütün sorumlusu olarak anılan ARGK'nın merkez karargah komutanı Cuma kod adlı Cemil Bayık, Sakık'ın KDP'ye sığınmasını önemsemediğini, çünkü örgütte geçmişte, bugünde ve ileride de ihanetlerin yaşanabileceğini belirterek, ‘‘Dava açısından kişilerin önemi azalmıştır ve sınırlıdır’’ dedi. Sakık ile ilgili en çarpıcı açıklamaları ise PKK'da 13 yıldır merkez komite üyeliği başta olmak üzere üst düzey görevler alan Botan kod adlı Nizamettin Taş yaptı. Taş, Sakık'ın babası gibi zampara olduğunu, intikamcı bir kişiliğe sahip olduğunu, örgüte ihanet eden Kör Cemal'in öğrencisi olduğunu ileri sürerek şunları söyledi: ‘‘Sakık'ın ne olduğunu Muş ve Şırnak halkı çok iyi biliyor. O bir canavardır. Binlerce insan öldürdü. Kitlesel katliamları o yaptı. Bunu gizleyerek yaşamaya çalıştı. 1990 öncesinde ahlaki sorunları olanları cazalandırırken, 1992 ve 1993'te büyük yozlaşmayı kendisi yaptı. Babası gibi zamparalığa başladı. Halkı için bitmiş bir kişiliktir. Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve A. Melik Fırat gibi eski solcuların HADEP'te geliştirmek istediği Genelkurmay kaynaklı olayların örgütteki yansımasıdır. Terbiyeden yoksundu, kontra, hırsız, gaspçı olduğu söylendi ama Apo onu affetti ve kazanmak istedi. Çelişkilerinin kaynağında ahlaksızlık yatıyor. Parti içinde yaşama nedeni yoktu, onun için kaçtı.’’

  İHANET ETMİŞ

  PKK'nın merkez komite üyesi Rıza Altun ise Şemdin Sakık gerçeğinin 1996'da ortaya çıktığını, onun yargılanması ve cazalandırdılması gerektiğini, ancak Apo'nun kendisini koruduğunu ve affettiğini belirterek, ‘‘Apo'yu çok zorlamasına rağmen Apo onu affetmiştir. Hesaplarını daha çok ihanet üzerine kurmuştur. Hayatı kendisine bağışlanmış ama o kaçmıştır. KDP'ye kaçmakla zaten ihanet ettiği ortaya çıkmıştır. Örgütten kopuş değil, ihanettir’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı