Gündem Haberleri

  PKK'nın eylülde silah bırakması bekleniyor

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA'da, terör örgütü PKK'nın, silah bırakmasına ilişkin bir açıklama yapması bekleniyor. PKK içinde özellikle Osman Öcalan Grubu'nun, ‘‘Silah bırakalım, böylece Türkiye bizi muhatap alır’’ görüşünün ağır basmaya başladığı, bu nedenle terör örgütünün 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü bahane ederek ‘silah bırakma’ açıklamasını yapabileceği belirtildi.

  Aynı şekilde terörist başı Abdullah Öcalan'ın da, Dünya Barış Günü nedeniyle avukatları aracılığıyla örgüte silah bırakma çağrısını bir kez tekrarlayacağı bildirildi.

  İstihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirmeye göre, PKK'nın silah bırakabileceğine dair bazı işeretler şunlar oldu:

  Özellikle Osman Öcalan etrafındaki grubun, ‘‘Barış diyoruz, ama silahlı bir parti olma özelliğini devam ettiriyoruz. Silah bırakılması durumunda, Türkiye bizi muhatap alabilir. Aksi tardirde gittikçe zayıflayan örgüt, Türkiye karşısısında hiçbir koz sahibi olamayacaktır’’ değerlendirmesi yapması.

  PKK'nın silahlı bir örgüt imajının olması nedeniyle Avrupa'daki siyasallaşma faaliyetlerinden istediği sonucu alamaması.

  İLK ADIMI BİZ ATALIM

  Uzun süredir avukatları aracılığıyla PKK'nın gerekirse silah bırakmasını isteyen Abdullah Öcalan'ın, devlet ile pazarlık yapılmasını doğru bulmayıp, az bir ihtimal de olsa silah bırakarak ilk adımın PKK tarafından atılmasına işaret etmesi.

  Ailelerin PKK mensubu olan çocuklarından geri dönmesini istedikleri, diğerlerinin de çocuklarının terör örgütüne katılımına izin vermedikleri, bu durumun örgüt içinde başta eleman kaybı olmak üzere çeşitli sıkıntılara neden olduğu tesbit edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı