Gündem Haberleri

  PKK'lılar peşmerge oldu

  Saygı ÖZTÜRK sozturk@hurriyet.com.tr
  18.07.2007 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Barzani ve Talabani'ye bağlı peşmergelerin yaklaşık 3 bini PKK'dan ayrılanlardan oluşuyor. Örgütten ayrıldıktan sonra Türkiye'ye dönmeyen PKK'lılar, Barzani'nin askeri oldu.

  IRAK'IN Kuzeyi'ndeki gelişmeleri yakından izleyen askeri makamlar, Barzani ve Talabani'ye bağlı peşmergeler arasında yaklaşık 3 bin civarında eski PKK'lı bulunduğunu, bunların önemli bir bölümünün de etkili konuma getirildiğini belirledi.

  Üniformasından eğitim sistemi ve yapılanmasına  kadar tamamen Fransız modelini benimseyen Barzani'nin, Fransa askeri tören kıtalarının üniformalarının tıpa tıp benzerini de kendi tören kıtası için yaptırdı. Bazı yetkililer, üniformaların Fransa tarafından verildiğini belirttiler.

  BARZANİ'NİN GÖZDELERİ

  Çeşitli nedenle PKK'dan kopan teröristlerin bir bölümü, Barzani'ye bağlı paralı asker oldu. Irak'ın Kuzeyindeki gelişmeleri yakından izleyen bazı askeri yetkililer, "PKK'dan kopanlar, bugün Barzani'nin en gözde askerleri. Çoğu, cesaret ve gözü karalığı yüzünden önemli görevlere getirildi. Bugün, Peşmergeler arasında yaklaşık 3 bin civarında eski PKK'lı bulunuyor. Bunlarnın önemli bir bölümü de Irak'ın Kuzeyindeki aşiretlerle akrabalık bağları var. Türkiye'de aranır durumda olmaları nedeniyle de ülkemize dönmüyorlar" dedi.

  FRANSA MODELİ

  Peşmergelerin "kafa" adamlarının bazılarının da daha önce PKK'da bulunduğunu kaydeden yetkililer, Barzani'ye bağlı güçlerin eğitim modeli, yapılanması, üniforması, işaretlerinde Fransa askeri sisteminin esas alındığını belirttiler.

  Yetkililer, "Özellikle Barzani'nin tören kıtasının üniformasıyla, Fransa askeri birliklerinin tören kıtası arasındaki üniformaların hiçbir farkı yok" dediler. Tören bölüğünün, karşılama ve uğurlamalardaki eğitimlerini de Fransız sistemine göre aldığı bildirildi.

  OPERASYONDAN KAÇAN MAHMUR'A SIĞINIYOR

  Türkiye'den "devlet bize baskı yapıyor" diye Kuzey Irak'a göç eden ailelerin önemli bir bölümünün yakınlarının PKK'lı olduğuna belirten askeri yetkililer, Birleşmiş Milletler gözetiminde bulunan Mahmura Kampının yıllarca PKK'lılar tarafından "sığınma yeri" olarak kullanıldığını söylediler.

  Irak'ın Kuzeyinde Türk güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen "sınır ötesi operasyon"larda, PKK'lıların bu kamplara sığındığını belirten askeri yetkililer, Türkiye'nin "kamplarda teröristlerin bulunduğu"na ilişkin ısrarlı uyarıları üzerine, burada "göstermelik aramalar" yapıldığını, kampta bulunan teröristlere de önceden "haber sızdırıldığını" öne sürdüler. Yetkililer, bu kamp konusunun Barzani tarafından da istismar edildiğini belirttiler. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı