Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK'lı terörist Denizli-Muğla kırsalını keşfetmek istemiş

  MUĞLA (A.A)
  04 Ağustos 2006 - 15:29Son Güncelleme : 04 Ağustos 2006 - 15:29

  Muğla İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Körpe, “Yakalanan iki teröristten birinin daha önceden Mardin ve İzmir'de polise saldırı, bombalama ve terör örgütüne yardım ve yataklık suçu bulunduğu tespit edildi. Diğer teröristin ise örgüt adına Kuzey Irak'ta uzun süre eğitim gördüğü ve Denizli-Muğla kırsalında keşif ve yerleşme çalışmaları yapmak üzere geldiği belirlendi” dedi.

  Körpe, Muğla'da terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan ve 2 teröristin yakalandığı “Şafak Operasyonu” ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, operasyonda yakalanan iki teröristin bölgeye kırsal alana yerleşme çalışmaları için geldiklerini bildirdi.

  Turizmi baltalamaya yönelik eylemlerin önüne geçilmesi ve örgüt mensuplarının yakalanması çalışmaları kapsamında bir grup terör örgütü mensubunun Muğla-Denizli arasındaki ormanlık alana yerleşme arayışları içinde bulundukları yönünde duyumlar alındığını ifade eden Körpe, şunları kaydetti:

  “Söz konusu alan içinde bir süreden bu yana ekiplerimiz tarafından istihbari çalışmalar gizlilik içinde sürdürülmekteyken 1 Ağustos tarihinde kırsal alandaki teröristlere gıda ve malzeme yardımı götürüleceği bilgisine ulaşıldı. Aynı gün kırsal alanda ekiplerimiz tarafından yapılan operasyonda 2 terörist üzerlerindeki malzeme ve teçhizatları ile birlikte ele geçirildi. Yakalanan iki teröristten birinin daha önceden Mardin ve İzmir'de polise saldırı, bombalama ve terör örgütüne yardım ve yataklık suçu bulunduğu tespit edildi. Diğer teröristin ise örgüt adına Kuzey Irak'ta uzun süre eğitim gördüğü ve Denizli-Muğla kırsalında keşif ve yerleşme çalışmaları yapmak üzere geldiği belirlendi. Operasyon kapsamında il genelinde çalışmalarınız devam etmektedir.”

  KENAN EVREN'E SUİKAST İDDİASI

  Yakalanan 2 teröristin herhangi bir suikast hazırlığı içinde bulunmadığını ifade eden Körpe, sözlerine şöyle devam etti:
  “Bazı basın organlarında 2 teröristin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e suikast yapacağı ve üzerlerinde krokiler bulunduğu yönde çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Bu yönde herhangi bir bulgu bulunmadı. 2 teröristin bölgede kırsal alanda keşif ve yerleşme çalışması içinde bulunduğu tespit edildi. Bu operasyon ile bu çalışmayı önlemiş olduk.”

  Körpe, operasyon kapsamında yakalanan teröristlerin üzerinde 1 adet Baretta tipi 125-CAL. 9 milimetre Parabellum otomatik silah, 1 adet F-1 tipi el bombası ve buna ait fünye, iki şarjör ve 184 adet yabancı menşeli 9 milimetre çapında fişek, cep telefonu ve sim kartı, bol miktarda sigara ve gıda malzemesi ele geçirildiğini kaydetti.
  Gözaltındaki 2 teröristin ifadelerinin tamamlanmasının ardından adli makamlara sevk edilecekleri bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı