Gündem Haberleri

  PKK'lı İtalyan azdı

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Roma'daki Türk Ticaret Müşavirliği, PKK yanlısı bir grup İtalyan tarafından basıldı. 20 kadar eylemci, PKK bayraklarıyla balkona çıkıp, buradan bebek katili Apo'nun serbest bırakılmasını isteyen bildiriler attı.

  İtalyan Başbakanı Massimo D'Alema'nın parlamentoda Abdullah Öcalan'ın idam edilmemesini isteyerek PKK'yı gündeme getirmesinden birkaç saat önce PKK yandaşı İtalyanlar, Roma'daki Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğimizi bastı. PKK yandaşları görevlileri yaklaşık 50 dakika rehin aldı. Müşavirliğimizdeki eylemin arkasında, PKK'ya destek veren sözde gazeteci Dino Frissulo'nun ve solcu Sosyal Merkezler ve Birlikler örgütünün olduğu ortaya çıktı.

  Roma'daki elçilik binasından ayrı bir binada faaliyet gösteren Ekonomi ve Ticaret Müşavirliği'nin işgali şöyle gerçekleşti: 20 kadar İtalyan eylemci dün sabah, bir İtalyan jandarmasının nöbet tuttuğu müşavirlik binasına sızmayı başardı. Ellerindeki megafonlarla binanın altıncı katına çıkan eylemciler buradaki görevlilere amaçlarının sadece bir bildiri okumak olduğunu söylediler. Grupun lideri 'Burada şef kim?' diyerek Ekonomi Müşaviri Kadir Arslan ile Ticaret Başmüşaviri Osman Doğangün'ü yanına çağırarak kimseye zarar vermek niyetinde olmadıklarını belirtti. Ancak bu arada kendilerine direnen bir görevliyi de itip kakmaktan geri kalmayan eylemciler, daha fazla müdahale edilmemesini talep ederek balkona çıktılar.

  EYLEMCİLERE GÖZALTI YOK

  Ellerindeki PKK bayraklarını balkonda sallayan eylemciler, Apo'nun serbest bırakılmasını talep eden bildirilerini de yola attılar. İtalyan polisinin eylemin başlamasından tam 40 dakika sonra müşavirlik binasına gelmesi üzerine işgal sona erdi. Ancak İtalyan polisinin hiçbir eylemciyi gözaltına almadığı da dikkat çekti.

  ‘ROMA, PKK’NIN BAŞKENTİ'

  Saldırının ardından bir açıklama yapan Türkiye'nin Roma eski Büyükelçisi ve CHP PM üyesi İnal Batu, eylemden İtalyan Hükümeti'nin sorumlu olduğunu belirterek, ‘‘Roma, PKK'nın gayri resmi başkenti haline gelmiştir’’ dedi.

  İtalya'nın PKK olayını iç politika malzemesi olarak kullandığını belirten Batu, ‘‘Tanrı onlara akıl, fikir versin diyorum. Umarım bu terör kışkırtıcılığı bir an önce sona erer’’ diye konuştu. Eski Roma Büyükelçisi Batu, İtalya'nın Abdullah Öcalan'ı da ulusal kahraman olarak göstermek istediğini ve törer kışkırtıcılığında Yunanistan'la yarıştığını söyledi.

  Ankara, Roma’ya nota verdi

  PKK yandaşı İtalyanlar'ın, Roma'daki Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğimiz'i basması Ankara'nın tepkisine yolaçtı. Ankara dün gelişen olaylar üzerine, Roma'ya nota verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Ecevit, ve Dişişleri Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada İtalyan hükümetinin tavrını kınadı.

  DEMİREL: İNSANLIK SUÇU

  Çirkin eylemle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Roma'daki eylemin ‘teröre destek’ anlamına geldiğini söyledi. Saldırıyı kınayan Demirel, ‘‘Bu, Türkiye'deki terörün desteklenmesi demektir. Her gün birçok masum insanın kanının dökülmesine arka çıkmak çıkmak demektir. Teröre destek veren herkes insanlık suçu işlemektedir’’ görüşlerini dile getirdi.

  ECEVİT: TERÖR DESTEKÇİSİ

  Başbakan Bülent Ecevit ise, İtalya'nın PKK konusunda da ‘yumuşak bir tavır’ sergilediğine dikkat çekerek, ‘‘Hatta terörist örgüt PKK'ya karşı destek sağlayıcı şekilde davranıyor’’ dedi.

  DIŞİŞLERİ: TAHRİKKÁR EYLEM

  Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada da, İtalyan hükümetinin tavrı ‘tahrikkár’ olarak nitelendi. Açıklamada, işgal sırasında görevlilerin rehin alındığına dikkat çekilerek, ‘‘İtalyan hükümetinin yurdumuzda binlerce masum vatandaşımızın katlinden sorumlu bir terör örgütü ve onun elebaşısı hakkında bugüne kadar izlediği tahrikkar tutumun, İtalya'daki PKK yandaşlarının, can ve mal güvenliği bu ülke makamlarının görev anlayışı ve sorumluluğuna tevdi edilmiş bulunan Türk temsilciliklerine tecavüze kalkışabilecek cesareti kendilerinde bulmalarında başlıca etkeni teşkil ettiği inancındayız. Olayı şiddetle kınıyoruz ve protesto ediyoruz’’ denildi.

  ROMA ÖZÜR DİLEDİ Öte yandan Roma Büyükelçisi Necati Utkan'ın nota verdiği İtalyan Dışişleri Bakanlığı, eylemle ilgili olarak özür diledi. Türkiye, Roma'ya verdiği notanın yanısıra, Ankara'da bulunan İtalyan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Daniel Verga'yı da sözlü olarak uyardı.

  İYİCE SAPITTILAR

  PKK'nın üssü haline gelen Roma'da, Türkiye'ye karşı yapılan saldırı ve eylemler durmuyor. İtalyan Hükümeti'nden destek gören PKK yanlısı İtalyanlar dün de Roma'daki Türk Ticaret müşavirliğimizi basarak görevlileri bir süre rehin aldı. Binanın penceresinden ‘Türkiye İtalyan silahları ile öldürüyor’ yazılı büyük bir pankart açan PKK yandaşları, polisin gelmesi üzerine işgali sona erdirdiler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı