Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK'dan kaçan kadına ceza yağdı

  Cahit ÖZÇELİK/ MALATYA, (DHA)
  14.06.2013 - 11:40 | Son Güncelleme: 14.06.2013 - 11:40

  PKK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 23 yaşındaki kadın örgüt üyesi Güneş Şamar, ömürboyu ve toplam 125 yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu.

  2011 yılında PKK terör örgütüne katıldığı belirtilen Güneş Şamar, bir yıl sonra Tunceli bölgesinde örgütten kaçarak jandarmaya teslim oldu. 2012 yılında tutuklanarak Malatya E Tipi Cezaevine konulan Şamar’ın yargılandığı Malatya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması yapıldı.

  Avukatı Kadir Akgüneş ile birlikte duruşmada hazır bulunan Güneş Şamar, pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini belirterek beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, verilen kısa aranın ardından kararı açıkladı. Mahkeme, örgüt üyesi Şamar’ı ’Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan’ ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırırken, sanığın yargılama sırasındaki iyi hali nedeniyle indirime giderek cezayı ömürboyu hapis cezasına çevirdi.

  Mahkeme ayrıca sanığın örgüt içerisindeyken katıldığı ’Araç yakma’, ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ’Yol kesme’ gibi toplam 21 eylemleri nedeniyle de toplam 125 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık Güneş Şamar, ’Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan ise beraat etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı